Öfkeyle Mücadele Etmenin Yolları

İş & Finans

9580 yorum

Öfkeyle Mücadele Etmenin Yolları

Öfkeyle mücadele etmenin bilmediğiniz yolları, öfkenin yararlar ve zararları, öfkeyi kontrol altına almak için yapmanız gerekenler !

Öfke, istenmeyen bir durumla karşılaşıldığında, istekler karşılanmadığında ya da istekler doyurulmadığında verilen duygusal tepkidir .

Öfkenin Faydaları ve Zararları

Öfke denildiği zaman aklımıza hemen olumsuz durum gelir. Gerçekten de öfke çoğu zaman zararları olan, olumsuz bir durumdur. Ancak öfke doğru kontrol edildiğinde son derece olumlu sonuçlara da neden olabilir.

Öfke konusu, tüm canlıların doğasında vardır. Öfke, yanlış giden bir durumu düzeltme yolunda etkili olabilecek bir durumdur. Yani, hayatımızda köklü değişikliklere ve olumlu yönde adım atmaya genellikle öfkeli durumda karar veririz. Bunun yanında öfke, zafer kazanmak için büyük bir motivasyon kaynağı da olabilmektedir. Başarısızlıkla sonuçlanan bir durumda öfke kontrolü sağlanırsa, bu durum zafere adım atmayı sağlamaktadır.

Öfkenin zararları ise oldukça fazladır. Öncelikle kontrol edilemeyen öfke, sağlık problemlerine neden olabilir. Öfke sırasında fiziksel olarak, başta baş ağrısı olmak üzere birçok önemli problemle karşılaşılabilir.

Öfke, mide rahatsızlıklarını tetikler. Bunun yanı sıra solunum problemlerine de davetiye çıkaracakır. Öfke kontrolü sağlanmadığında çeşitli cilt problemleri de görülmektedir. Bunun yanı sıra dolaşım sorunları da baş gösterir.

Öfkelenmek, kas ağrılarına da neden olabilir. Kan şekerinin ani yükselmesine de neden olan öfke sorunu, nabzın ve kan basıncının da artmasını sağlamaktadır. Ayrıca var olan tüm fiziksel rahatsızlıkların daha da kötüye gitmesine neden olmaktadır.

Öfke sorunu, tüm fiziksel problemlerin yanında konsantrasyon bozukluğu, düşük performans, dikkatsizlik, unutkanlık, uykusuzluk gibi zihinsel problemlere de adeta davetiye çıkarmaktadır. Ayrıca, sigara tiryakiliği, alkolizm, acelecilik, aşırı yemek yeme, ilaç kullanımı gibi davranış sorunlarına da neden olmaktadır.

Öfkeyi Kontrol Altına Almak

İnsan hayatında birçok probleme sebep olan öfkelenme sorunu ile ilgili alınacak bazı önlemler bu sorun çözebiir. Bu sorunu çözmek için, psikolojik olarak hazırlıklı olunması gerekmekte ve gereken özen gösterilmelidir.

Öfkeyi kontrol altına almak için öncelikle öfkenize ses vermelisiniz. Öfkenizin asıl nedenini iyi anladıktan ve bu konuyla ilgili sakin bir şekilde düşündükten sonra takıntılı olmaktan bir an önce vazgeçmelisiniz. Yani öfkelendiğiniz bir konuyu üstelemeyi bırakmanız gerekmektedir.

Öfkeyi kontrol altına almak için, öfkenizle ilgili fazla konuşmaktan kaçınmalısınız. Sürekli öfkelendiğiniz konularla ilgili konuşmak, farkında olmadan stresinizin artmasına neden olacaktır ve bu da zararlı olacaktır.

Öfkeyi kontrol altına almak için, öfkenize neden olan konulardan uzak durmalısınız. Mesela, çocuğunuzun dağınık odasını görmek sizi öfkelendiriyorsa kapısını kapatarak bu durumdan mümkün olduğu kadar uzaklaşmalısınız.

Öfke kontrolü konusunda mizahı kullanmak da son derece önemlidir. Bu nedenle öfkenize neden olan konuya mizahi anlamlar katmaya çalışın. Böylece mizahın bulunduğu yerde öfke barınmaz konusundan faydalanmış olursunuz.

Öfke kontrolü bakımından en önemli çözüm ise, şüphesiz ki uzman desteği almaktadır. Bu konuyla ilgili profesyonel destek almaktan asla çekinmemelisiniz.

YORUM GÖNDER