Özel Kuvvetlerin Görevleri Neledir ?

Devlet & Politika

63412 yorum

Özel Kuvvetlerin Görevleri Neledir ?

Genelkurmay Başkanlığı bağlı olan Özel Kuvvetlerin Görevleri Nelerdir ? Özel Kuvvetler Nedir ? Özel Kuvvetler Ne İş Yapar ? Hangi eğitimleri alırlar...

Tarihten günümüze kadar birçok ülke iç ve dış tehditlere karşı silahlı kuvvetlerini güçlendirmeye ve geliştirmeye çalışmış ve özel askerlerden oluşan özel birlikler kurmaya yönelmiştir. Bu özel birliklerin varlığı ve yetkileri toplumdan gizli tutulmaya çalışılmaktadır.

Özel birlikleri sıradan birliklerden ayıran birçok özelliği bulunmaktadır. Çoğunlukla özel görevlerde yer alan bu birlikler, genelde terör olaylarına müdahale etmektedirler.

Bu yazımızda Türk Silahlı Kuvvetlerinin en gözde birliği olan Özel Kuvvetlerden söz etmeye çalışacağız. Toplumda ”Bordo Bereliler” olarak ta bilinen Özel Kuvvetler, 1992 tarihinde kurulmuş veTürk Silahlı Kuvvetlerinin üst düzey komutanlarından oluşan bir birliktir.

Eski adı ”Özel Harp Dairesi” olan Özel Kuvvetler hiçbir komutanlığa bağlı olmamakla beraber doğrudan Genelkurmay Başkanlığının emrinde görev almaktadır.

Özel Kuvvetleri diğer askeri birliklerden ayıran birçok özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerden en çok bilineni en zor şartlarda en iyi eğitimi almalarıdır. Özel Kuvvetler her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yapabilecek nitelikte olmakla beraber ayrıca her türlü silah ve techizatı kullanabilme niteliğine sahip olmaktadır.

Özel Kuvvetlerde iyi bir personel ancak üç buçuk yılda yetiştirilmektedir. Özel Kuvvetler sadece yurt içi değil, yurt dışı görevlerinde de aktif rol almakta ve bu görevleri başarı ile bitirmektedir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse terör örgütü lideri olan Abdullah Öcalan’ın yakalanıp Türkiye’ye getirilmesinde öncelikli rol alan kuvvet “Özel Kuvvetler”dir.

Özel Kuvvetlerin faaliyetleri toplumun menfaatleri açısından dolayı gizli tutulmaya özen gösterilmektedir. Özel Kuvvetler ülkemizde son zaman artan terör olayları nedeniyle deşifre olmuş ve toplum tarafından tanınmaya başlanmıştır. Günümüzde bir takım kötü niyetli kuruluşlar Özel Kuvvetleri topluma kötü tanıtmakta geçmişte işlenen birçok faili meçhul cinayetlerin tek sorumlusu olarak gösterilmeye çalışmaktadır.

Özel Kuvvetler ile ilgili yapılan diğer bir yanlış ise, toplumun bir bölümünün Jandarma İstihbarat Teşkilatı ile Özel Kuvvetleri birbirine karıştırmasıdır. Birbirinden görev ve konum bakımından oldukça farklı olan bu iki kuruluş personel bakımından da farklılık teşkil etmektedir. Özel Kuvvetler, Dünya çapında gerçekleştirilen birçok eğitime katılmış ve birçok Avrupa ülkesinin kuvvetlerini yenmeyi başarmış ve birincilikle ülkemize geri dönmüştür.

Özel kuvvetler, ayrıca Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanın yakın koruma görevini de başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Sınırlı sayıda personele sahip olan Özel Kuvvetler, terör örgütlerinin en fazla korktuğu birlik olma niteliğine sahiptir.

Özel Kuvvetlerin en belirgin özelliklerinden biri de, katıldığı bütün  operasyonların başarı ile sonuçlanmasıdır. Özel Kuvvetler olağan üstü hallerde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı ile ortak çalışmalara katılabilme yetkisine de sahip olmaktadır. Bu durum genelde iç tehdit olaylarının had safhaya ulaştığı dönemlerde gerçekleşmektedir.

Özel Kuvvetler kişi arama ve istihbarat toplama konusunda yurt dışında görev yapabilmekte olup, bazı zamanlarda yabancı gizli servisler ile ortak çalışmalara da katılabilmektedir. Özel Kuvvetlere katılan üst düzey komutanların en az iki yabancı dil bilmeleri ve fiziki kondünasyonunun yerinde olması gerekmektedir. Özel Kuvvetlerin personeli çok zeki ve cesaretli insanlardan oluşmaktadır.

Ülkemizde artan terör olayları nedeniyle Özel Kuvvetlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmuştur. Asli görevi savaş halinde toplumu eğitmek ve savaşa hazırlamak olan Özel Kuvvetler, her zaman görevini üstün başarı ile tamamlamış ve topluma güven kazandırmayı başarmıştır.

Yorumlar

  1. Author

    Helal be askerimize

    Author

    ÖZEL kuvvetlere gerçekten hayranım...

YORUM GÖNDER