Özel Sektörde Terfi Etmek ve Yükselmek için Tavsiyeler

İş & Finans

25170 yorum

Özel Sektörde Terfi Etmek ve Yükselmek için Tavsiyeler

Bu yazımızda özel sektörde terfi etmek ve yükselmek için neler yapılabilir? sorusunu tüm detaylarıyla cevaplıyoruz.

Özel sektör her zaman kurtlar sofrası olmuştur. Özel sektörde yükselmek, başarılı olmak , iyi maaşlar almak için herkes çaba gösterir ancak pek azı başarılı olur.  Her şeyden evvel  bir işte terfi etmek için terfiyi istemek gerekir. Eğer insanlar, terfi etmek istemediğinize dair en ufak bir kanıya kapılırsa bir daha terfi göremezsiniz. Azıcık aşım ağrısız başım mantığındaysanız yükselemezsiniz. Onun için terfi istediğinizi hissettirmelisiniz. Ancak bunu kimsenin gözüne sokmanda yapmalısınız. Kısacası terfi istemek söz ile değil davranış ve performans ile olacaktır?

Performans mı yalakalık mı?

Disiplinli bir şekilde çalışmak, verilen görevleri +1 ile yerine getirmek, bugünün işini yarına bırakmamak, sizden istenilenleri tam olarak yerine getirmek terfi almak için birinci koşuldur. Her ne kadar birincil koşul yalakalık dense de siz buna itibar etmeyiniz. Yalaka olduğunu düşündüğünüz rakipleriniz muhtemelen çok çalışıyordur. Aynı zamanda yalaka olmaları onları terfiye yaklaştırmış olabilir. Ancak tek başına yalakalık asla işe yaramaz! Yarasa bile kısa vadeli olacaktır.

İyi Giyinmek etkili mi?

İyi giyinmek terfi almak isteyenler için çok önemli bir noktadır. Kendinize saygınız olduğunu giyim kuşamınızla ispatlamış olursunuz. Kimse paspal bir yönetici istemez.  Çünkü iyi giyinen yöneticiler altında çalışanlara örnek olacaktır.  Başka bir etken de dışarıda çalıştığınız yeri temsil ettiğiniz gerçeğidir. Kaliteli giyinen bir çalışan, şirketi güzel temsil eder.

Yönetici olmak için farklı olmak gerekir!

Bir şirkette benzer konumdakiler arasından sıyrılabilmeniz için sizin onlardan farklı olmanız gerekir. Bu farkı hem çalışmanızla hem kılık kıyafetinizle hem analitik düşünme becerinizle, gönüllü oluşunuzla yaratabilirsiniz. Açık görevler için gönüllü olun. Alanınızla ilgili olmayan konularda çözümler üretin.  Lider davranın, ben demeyin biz deyin. Başarıları ekibinize hataları kendinize mal edin.  İstikrarlı bir şekilde böyle davranırsanız, insanlar sizin prensipli bir lider olduğunuzu anlamaya başlayacaktır.

Şirket değiştirmek yükselmek için faydalı mı?

Sık şirket değiştirenler daha hızlı yükselir düşüncesinde olanlar maalesef yanılıyor. Bir şirkette en az 2 yıl çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Daha kısa sürelerde şirket değiştirenlerin yetersiz olduğu düşünülmektedir.

Davranışlar- iş arkadaşlığı- amirlerle ilişkiler

İş yerinde sıkı arkadaşlıklar edinmek çalışma hayatınızı kolaylaştırır.  İşyerinde asla yapmamanız gereken iki şeyden biri Siyaset ikincisi ise dedikodudur. Siyaset konuşmak sizi diğerlerinden uzaklaştırabilir. Özellikle amirlerinizle iletişiminizde gereksiz gerginliklerin önüne geçmeye çalışınız.  Bunu gurur meselesi yapmadan önce bir yönetici olan bir ilişkisi olarak görmeniz size daha iyi hissettirir. Bu yöneticilerinizin her dediğine evet deyin anlamını taşımıyor ancak sözlü tartışmalar size terfi konusunda sıkıntılar yaşatabilir. Siz kendiniz olduğunuz sürece birincil davranışlarda bulunduğunuz müddetçe insanlar sizi anlayacak ve saygı duyacaktır. Ancak ne yaparsanız yapın işinizi dosdoğru yapın.

YORUM GÖNDER