Parke Rengi Nasıl Seçilir ?

Ev & Yaşam

26820 yorum

Parke Rengi Nasıl Seçilir ?

Laminant parkeler diğer zemin kaplamalarından birçok yönden üstünlükleri vardır. Ekonomiktir, renk ve desen skalası çok geniştir, uygulanması kolay bir üründür.

Tüm bu avantajların yanında, üreticiler her yıl yeni model, desen ve renklerle karşımıza çıkmaktadırlar. Kaliteli bir laminant parke seçmek aslında oldukça kolaydır. Aslında zor olan parkenin rengi ve deseni hakkında karar vermektir. Çünkü o kadar geniş bir ürün yelpazesinin içerisinden zevkinize ve evinize en uygununu bulmak oldukça zor bir durumdur. Hele de birazcık da olsa müşkülpesent bir yapıya sahipseniz, doğru parke rengini bulana kadar akla karayı seçersiniz. İşte doğru parke, doğru parke rengi için birkaç ipucu;

  • Öncelikle parkenin döşeneceği alanın büyüklüğü çok önemlidir. Küçük bir odaya parke döşenecekse, açık renkli parke döşenmelidir. Çünkü koyu renkli parkeler, döşendikleri odayı daha küçük ve karanlık gösterirler. Açık renkli parkeler de doğal olarak döşendikleri mekânları olduğundan daha geniş ve ferah gösterirler.
  • Koyu renkli parkeler, kiri, tozu, lekeleri çok dana fazla gösterirler.
  • Parke döşenecek oda ve salondaki eşyalarla, parkelerin renk uyumu önemlidir.  Örnek olarak koyu renkli eskitme eşyalarla birlikte açık renkli parkeler çok daha uyumlu olur.
  • Koyu renk parkelerde meydana gelen çizilmeler, deformasyonlar, açık renk parkelere göre daha fazla görünürler.
  • Koyu renk parkelerin görüntüsü, açık renk parkelere göre çok daha kalitelidir. Göze hitap eder. Ama temizlik ve bakımı açık renk parkelere göre daha zordur.
  • Parkeyi kullanacağınız yer güneş almıyorsa, yeterli aydınlatmaya sahip değilse, açık renkli parkeleri tercih etmelisiniz. Böylece parkeyi kullandığınız mekân daha geniş, ferah ve aydınlık görünecektir. Koyu renkli parkeler ise küçük mekânlarda daha boğucu, basık ve küçük görüntü verirler.
  • Parke seçiminde bilmeniz gereken başka bir ayrıntı da parkeler üzerindeki desen dilim miktarıdır. Parkeler üç temel bölüme ayrılır. Tek strip (Planck), 2 strip ve 3 strip. Tek strip (Planck) parkede desen bütündür, dilimlenmemiştir, tek, uzun bir parçadır. 2 strip parke iki parçalıdır, 3 strip parke ise 3 dilimdir.

YORUM GÖNDER