Projeden Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş & Finans

16110 yorum

Projeden Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Projeden ev alırken dikkat edilmesi gerekenler, projeden ev alırken nelere dikkat edilmesi gerekir ? Yönetim planı, Satış sözleşmesi, Kat irtifakı kat mülkiyeti kavramları..

Bir ev alma hayalimiz var, fakat bir türlü hayalimizdeki eve ulaşamıyoruz. Daha ekonomik, konforlu, dizaynında söz sahibi olabileceğimiz evler düşünürüz bazen.” Mutfakta kullanılan malzeme kötü”..””müteahhit işi!!, “salon daha gösterişli olabilir”; “ortaya bir asma tavan mı yaptırsak?”. “Evi satın aldıktan sonra kırıp dökmek dünyanın parası, ama bu şekilde de olmazki”! şeklindeki diyaloglar uzayıp gider.” En iyisi henüz proje halinde bir ev satın almak” diyorsanız, gelin bu konuyu ayrıntılı olarak inceleyelim.

Önce kafamızdaki soru işaretlerini dökelim yazıya. Tedbir almamız gereken ya da bir bilene danışılması gereken hususlar vardır muhakkak. Öncelikle müteahhit firmaya yapılacak ön ödeme ve sözleşme koşullarını iyice incelemek gerekir. Ya bir de bu ev için kredi kullanmayı düşünüyorsak. Acaba kredi kullanabilir miyim. Ya da hangi aşamada kredi kullanabilirim. Yazdığımız soruların hepsi, projeden ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlarıoluşturuyor aslında. Ev hayalinin kabusa dönüşmemesi için  dikkatli olunmalı ve kesinlikle bir avukata danışılmalıdır. Biz asgari düzeyde bazı noktaların üzerinde duralım.

Projesini değerlendirdiğimiz inşaat şirketinin iyice irdelenmesi gerekir.
Daire alacağınız şirketin özgeçmişi hakkında kısa bir araştırma çok faydalı olur. Daha önce benzer projeleri var mı. Bu konuda referans almak çok önemli. Söz konusu inşaat şirketinden ev almış kişiler ile kısa bir sohbet önemlidir.

Projeyi İnceleyin yada inceletin.
İnşaat projesi anlaşılması uzmanlık gerektiren bir belgedir. Bu işten anlayan bir teknikerden yardım istemek gerekir. Bu bir tekniker, inşaat mühendisi ya da mimar olabilir. Avan proje, mimari proje ve vaziyet planının incelenmesi gerekir.

Yönetim planı mutlaka okunmalı
Otoparklı bir siteden ev aldığımızı düşünüp, aslında o otoparkın iki araç sığdığını görebiliriz. Ya da sosyal tesisli bir yer satın aldığımızı düşünürken o sosyal tesis olarak gösterilen yerin başka bir şirkete kiralandığını görebiliriz. Ev alma sevincini yaşarken kira bedeline yakın aidat tutarı ile karşılaşabiliriz. İşte saydığımız bu ve benzeri hususlar binanın yönetim planında yer alır. Yönetim planını dikkatli okumak gerekir.

Satış sözleşmesi tapudan ya da noterden yapılmalı
Şirketin antetli kağıdına yazılmış sözleşmeyi şirket merkezinde imzalayarak para vermek çok risklidir. Yapılacak olan peşinat ödemesi mutlaka şirketin hesabına banka havalesi ile yapılmalı ve banka dekontunda ödemenin neye istinaden yapıldığı açıkça belirtilmelidir. Sözleşmelerin noterde yapılması ileride açılabilecek tapu iptali davalarında, hızlı sonuç alınması açısından  oldukça önemli bir avantaj sağlamaktadır. Noterlik kanunu hükümlerince gayrimenkul satış sözleşmelerinin noterde yapılması kanuni bir zorunluluktur.

Kat irtifakı kat mülkiyeti kavramlarına dikkat edilmelidir.
Kat irtifakı demek henüz o taşınmazın iskan belgesinin alınmamış olması demektir.İleride iskanın alınıp alınmayacağı garanti değildir ve yapılacak projeye aykırılıklarda hiç alınmama riski de vardır aynı şekilde ileride sizden şantiye suyu , şantiye elektriği kullanımı sebebiyle ilave para talep edilebilir yada imar para cezası kesilebilir  iskan harcı sizden istenebilir oysaki kat mülkiyetine geçmiş yer tüm borçlar ödenerek iskanı alınmış borcu olmayan sorunsuz yer demektir.

Projeden ev alırken, heyecanla ve hayallerle attığımız adımın hüsranla sonuçlanmaması için yukarıda saydığımız hususların mutlaka dikkate alınması gerekir. Bu tür durumlarda profesyonel yardım almak, yani bir bilene danışmak oldukça önemlidir. Naçizane tavsiyedir.

YORUM GÖNDER