Referans Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

İş & Finans

13090 yorum

Referans Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Referans mektubu akademik amaçlı veya iş amaçlı olmak üzere ikiye ayrılır. Bunun dışında yurt dışına çıkmak için misafirlik için vb birçok çeşidi vardır..

Referans mektubu akademik amaçlı veya iş amaçlı olmak üzere ikiye ayrılır. Bunun dışında yurt dışına çıkmak için misafirlik için vb birçok çeşidi vardır. Ancak en yaygını iş ve akademik kariyer için yazılan referans mektuplarıdır. Biz bu yazımızda İş için yazılan Referans Mektubu nasıl yazılır sorusuna cevap arayacağız.

Referans Mektubu Nasıl Yazılır?

Eğer üniversiteden yeni mezun olmuşsanız daha önce herhangi bir yerde çalışmadığınız için bir patrondan ya da kurumdan alacağınız referans mektubunuz olmayacaktır. Bu tür durumlarda, üniversite hocalarınızdan destek almalısınız. Sizinle ilgili doğru bilgiler verecek ve doğru yönlendirmeler yapacak hocalarınızdan referans mektubu isteyebilirsiniz. Ya da bitirme tezinizi, yüksek lisans tezinizi onaylayan öğretim görevlisinden referans mektubu isteyebilirsiniz. İş hayatına girmiş kişiler için ise durum nispeten daha kolaydır. Birlikte çalıştığınız amirlerinizden ya da patronunuzdan referans mektubu isteyebilirsiniz. Referans mektubu yazacak olan kişi ile aranız pek de iyi değilse o kişiden referans mektubu istememelisiniz.

Referans mektubu yazarken en alta bilgilerinizi de eklemeniz gerekir. Kendiniz hakkındaki bilgileri tam ve doğru olarak yazın. Çünkü bu bilgiler teyit ediliyor. Tamam bazı firmalar referans mektubu istese de referans sahibine arayıp sormuyorlar. Ancak bu sormayacakları anlamına gelmez! Referans mektubu yazılırken referans olacak kişinin özgeçmişinden ve başarılarından da bahsedilmelidir. Referans olan kişi ünlü biriyse muhtemelen işe alınmanız çok daha kolay olacaktır. Çünkü bazen tek bir söz bile çok iyi yerlerde işe başlamanıza neden olabilir. Referans mektubu sade ve içten olmalıdır. Ne çok sıcak ne de çok resmi bir dil kullanılmamalıdır.  Metindeki yazılar Times New Roman 12 punto ile okunaklı ve hatasız bir şekilde yazılmalıdır. Referans mektubu sonunda referans olan kişinin telefon bilgileri e-mail adresi ve adres bilgileri olmalıdır. Bunların tamamı yazılırsa iyi olur. Ancak sadece telefon yolu ile iletişim kuruluyorsa sadece telefon numarası da yazabilirsiniz.

Referans Mektubu, bir nevi kefalettir. Sizin ibraz ettiğiniz bilgiler doğru olsa da olmasa da referans sahibi size kefil olacağı için bu etkili bir durumdur. Çünkü referans olan kişi sizin vaat ettiklerinizi yerine getireceğinize dair işverene kefilliğini belirtmiş oluyor. Bu bile referans mektubunun başlı başına etkili bir sistem olduğunun kanıtıdır.

YORUM GÖNDER