Saç Dökülmesini Önleyen Yiyecekler

Sağlık & Fitness

7690 yorum

Saç Dökülmesini Önleyen Yiyecekler

Saç dökülmesini önleyen yiyecekler nelerdir, saç dökülmesini önlemek mümkün mü ? Yediğiniz yiyeceklere dikkat ederek saç dökülmesini önleyin !

Saç dökülmesi hemen hemen herkesin sorunlarından biridir. Saçların dökülmesini istemiyorsanız, sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Saçlar stresle beraber daha çok dökülür. Saçlarınızın sağlıklı kalmasını istiyorsanız, stresten uzak durun. Mutlu bir yaşam için stresle baş etme yollarını öğrenin. Stres yönetilebildiği zaman, insana güç verir.

Saçların dökülmesini önlemek için, demir bakımından zengin olan yeşil yapraklı meyve ve sebzeleri beslenme listenize dahil edin. Sofranızda mutlaka yeşil salata bulundurun. Demir eksikliğinin vücutta gösterdiği etkilerden biri saç tellerinin incelmesi ve dökülmeye başlamasıdır.

Kandaki demir eksikliği nedeniyle kandaki oksijen seviyesi düşer. Oksijen seviyesinin düşmesi ile birlikte, organlara ve saç köklerine yeterli miktarda oksijen taşınamaz. Saç kökleri oksijensiz kaldığı zaman beslenemez ve dökülmeye başlar.

Saçların dökülmesini önlemek için, mevsimine uygun bol bol taze meyve tüketin. Meyveler genelde C vitamini açısından zengindir. C vitamini vücudunuzdaki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olurken ısı, güneşin zararlı ışınları ve hava kirliliği nedeniyle yıpranan saçların sağlığını da korur.

Saçların dökülmesini önlemek için, kuruyemiş tüketin. Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler düzenli olarak tüketildiği zaman saçlara doğal parlaklık verir. Günde bir avuç yer fıstığı tüketmek, saçların dökülmesine engel olur.

Saçların dökülmesini önlemek için sofralarınızdan yoğurdu eksik etmeyin. Yoğurt saçların uzamasına yardımcı olan, kalsiyum ve protein bakımından zengindir. Yoğurt aynı zamanda tam bir bağırsak dostudur. Saç dostu besinlerden biri de deniz ürünleridir. Deniz ürünleri bol miktarda çinko içerir. Balık, karides ve midye gibi deniz ürünleri saç köklerini güçlendirerek hormonların dengelenmesine yardımcı olur.

Saçların dökülmesini önlemek için, beslenme listenizde beyaz etlere de yer verin. Tavuk ve hindi, iyi bir protein kaynağıdır. Üstelik yağsız bir et olduğu için, gönül rahatlığı ile her öğünde tüketebilirsiniz. Diyet yapıyorsanız, beyaz eti haftada en az iki defa tüketmelisiniz. Canlı ve parlak saçlara sahip olmak isterseniz, bol bol yumurta tüketin. Ayrıca yumurta maskesi ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.

Saç derisinin sağlıklı olması saçın uzaması, parlak ve dayanıklı olması açısından havuç tüketmek önemlidir. Havuç gözlere iyi geldiği gibi saçlara da iyi gelmektedir.

Kabak çekirdeği de omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından zengindir ve tüm bu mineraller saç sağlığını korumaya yardımcı olur. Her gün 1 avuç kabak çekirdeği yiyerek saçlarınızın sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

YORUM GÖNDER