Saç dökülmesinin nedenleri? Saç ekimi? Saç ekim sonuçları?

Sağlık & Fitness

17370 yorum

Saç dökülmesinin nedenleri? Saç ekimi? Saç ekim sonuçları?

Saç dökülmesi günümüzde her yaşta kadın ve erkeğin en büyük sorunlarından biridir. Saç dökülmesi saçın sağlıksız görünmesine ve kişinin kendini iyi hissetmemesine neden olmaktadır. Saç dökülmesinin genetik ve çevresel olarak birçok farklı nedeni vardır.

Bunlardan bazıları:

Cilt altında bulunan yağ bezlerindeki bozulmalar. Bu tip bozulmalar sonucunda alın ve tepe bölgesindeki saçlar dökülmeye başlar. Bu tip saç dökülmeleri genellikle erkeklerde görülür.

  • Demir eksikliği, kansızlık, tiroit hormonundaki düzensizlikler, şeker hastalığı gibi hastalıklar kadın ve erkekteki saç dökülme nedenlerinden biridir.

  • Genetik faktörler sonucunda görülen saç dökülmesi erkeklerde görülen bir dökülmedir. Çünkü saç dökülmesine yol açan gen Y kromozomudur. Bu kromozom sadece erkeklerde bulunur.

  • Stres, dengesiz beslenme gibi sağlığı her yönde olumsuz etkileyen etmenler saç dökülmesini de etkiler.

Saçların dökülmesinin engellenemediği durumlarda lokal anestezi yapılarak saç ekimi gerçekleştirilir. Bu kelliği karşı kesin çözümdür. Hem erkek hem de kadınların yaptırabileceği saç ekimi, iki yöntemle yapılabilir.

Bunların ilki olan FUE yöntemi, saçlı bölgeden sağlıklı saç köklerinin alınıp çoğaltılarak saçsız bölgeye nakledilmesi işlemidir. Diğer bir yöntem olan FUT yöntemi ise, sağlıklı saçlar kesi yöntemi kullanılarak alınıp sağlıksız bölgeye yerleştirilmesi ile oluşur. Saç ekim fiyatları bu iki yöntemden hangisi seçildiğine göre değişiklik göstermektedir. Bu iki yöntem en popüler yöntemler olmasına rağmen, kök hücre ile saç ekimi yöntemi de gelişme aşamasındadır.

Saç ekimi öncesi saç ekimi yaptıracak kişi muayene edilir. Verici bölgenin yani sağlıklı saç bölgesini durumu, toplanan bu saçların ekilecek bölgeye yetip yetmeyeceği, kişinin genel sağlığı, alıcı olan bölgenin genişliği ve en önemli hastanın istekleri gibi kriterler göz önünde bulundurularak hastaya saç ekimi yapılmaktadır.

Saç ekim süreci ve ameliyatı çok uzun süren süreçler değildir. Ameliyat öncesi de dahil olmak üzere toplam süre ortalama olarak 6 – 9 saat arasıdır.

Bayanlarda saç dökülmesi erkeklere oranlara çok daha azdır. Ama dökülmesi durumunda psikolojik olarak erkeklere göre daha çok etkilenmektedirler. Bu yüzden saç ekimi kadın veya erkek herkeste uygulanan bir yöntemdir. Bayan saç ekimi işlemleri erkeklerde kulak arkasından alınan saçlar gibi değil, ense kökünden alınan saçlardan yapılır.

YORUM GÖNDER