Saç Yeme Hastalığı (Trikofaji) Hakkında Herşey

Sağlık & Fitness

65821 yorum

Saç Yeme Hastalığı (Trikofaji) Hakkında Herşey

Saç yeme hastalığı (Trikofaji) nedir, trikofaji kimlerdeg, saç yeme hastalığı neden görülür, tedavi sonrası tam olarak iyileşme görülür mü?

Tıp dilinde Trikofaji de denilen Saç Yeme Hastalığı kişinin saç köklerini, saç tellerini veyahut hepsini yemesiyle kendini gösteren rahatsızlıktır. Bazı kimseler saçının sadece kökünü yerken kimileri de ucunu yer. Fakat genel olarak saçı bütün olarak yiyenlerin çoğunlukta olduğunu ifade edebiliriz. Saçın yapısında bulunan Kreatininden dolayı midede sindirim işlemi olmayacaktır. Bundan dolayı da saç dışarı atılamaz. Dolayısıyla yenen saçın midede birikmesi ve bir top halini alması çok sık karşılaşılan bir durum haline gelir. Muhakkak ki bu durum bazı sıkıntıları beraberinde getirir. Mide ile bağırsaklarda biriken bahsettiğimiz saç toplulukları bu bölgelerde tıkanıklıklara neden olurken büyük sorunlara da yol açmış olur. Diğer adıyla Trikobezoar denilen bu saç topaklarının neden olduğu tıkanıklık sebepli rahatsızlıklar, bazen iltihaplara ve hatta ölümlere yol açar. Genellikle Trikotilomani yani saç ve kıl koparma rahatsızlığı olan bireyler, bu kılları bazen saklar ve biriktirir bazen de yerler. İşte bu yeme durumlarında Trikofaji dediğimiz hastalık görülmüş olur.

Trikofaji Daha Çok Kimlerde Görülür?

Saç yeme daha çok çocuklarda ve ergenlerde görülür. Elbette ki erişkin yaşlarda da görülebilir. Saç ve kıl koparan bireylerde ise Saç Yeme Hastalığı görülme oranı yüksektir. Ender durumlarda hamilelikte aşerme ve bazı mineral eksikliklerine bağlı olarak toprak, sünger ve metal yeme durumlarının yanında Saç Yeme Rahatsızlığı da görülür. Bu durumda vücuttaki eksikliğin giderilmesi, durumun önüne geçme açısından önemlidir. Saç ve kıl yemede kişinin gerçeği değerlendirme yetisi bozulur. Kişi adeta karnının doyuruyormuşçasına iştahla saç ve kıl yer. Bu durumda kişinin başka bir ruhsal rahatsızlığı olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır ki ona göre tedavi süreci başlatılır. Çocuğumun Saç Yediğini Nasıl Anlarım? Kişinin saç yediğini anlamamızı sağlayan çok belirgin göstergeler maalesef yoktur. Fakat kişinin saç ya da vücudunun başka yerlerindeki kıl eksikliklerinden şüphe duyulabilir. Saç yeme gizli yapılan bir şey olduğu için durumun ikinci üçüncü şahıslar tarafından fark edilmesi oldukça güçtür. Saç yemeden sonra baş gösteren bazı durumlar (birçok rahatsızlığında belirtisi olan) karın ağrısı, bağırsak tıkanıklığı, bulantı sindirim sistemi bozukluklarıdır vs… Sıklıkla anlaşılması zor olsa da saç ve kıllarının yiyen kişide giderek içe kapanma, yaptığı durumdan rahatsızlık duyma ve buna engel olmaya çalışma fakat bu durumun önüne geçemediğinden kendini bir kısır döngü içinde hissetme gibi sıkıntılar görülür. Bunların hepsi davranışlarda ve kişilikte değişmelere sebep olur. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuk içine kapanıyor ve çoğunlukla odasında yalnız kalıyorsa, olumsuz yönde davranış değişiklikleri gözleniyorsa, iştahında giderek azalma görülüyorsa ( midedeki saç topaklarından kaynaklı), saç kıllarında eksilmeler görülüyor ise durum dikkate alınmalıdır.

Saç Yeme Hastalığı Neden Görülür?

Saç Yeme neden olur? Sorusuna verilecek cevap odur ki, maalesef belirli bir sebebi yoktur. Bir ruhsal bozukluk olarak değerlendirilebilen Saç Yeme Hastalığı stres dönemlerinde artabilir ya da başka ruhsal rahatsızlıklara, akıl hastalıklarına eşlik edebilir. Saç yeme hastalığı psikiyatriyi ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Fakat hastalar saç topaklarının mide ve bağırsaklarda yarattığı sıkıntılar nedeni ile ilk olarak gastroenteroloji polikliniğine (mide ve bağırsak hastalıklarıyla ilgili bölüm) başvurmuş olabilir. Yapılan muayene sonrasında durum anlaşılıp midede saç topakları tespit edildikten sonra burada gerekli müdahaleler yapılır ve hasta sonraki tedavi aşaması için psikiyatriye gönderilir. Psikiyatri bölümünde ise ilaç tedavisi eşliğinde duruma neden olan alttaki sebepler anlaşılmaya çalışılır. Altta yatan sebepler kimi zaman yalnızca ruhsal gerginlikler olabilirken bazen de Obsesif Kompulsif bozukluk bozukluk(takıntılılık, ciddi derecede takıntılı olmak), akıl hastalıkları olabilir. Yani gerçeği değerlendirmenin bozulduğu durumlarda hastalık oluşmuştur. Sebebe göre tedavi uygulama yoluna gidilir.

Tedavi Sonrası Tam Olarak İyileşme Görülür Mü?

Tedavi sonrası iyi sonuçlar alınabildiği gibi artan ruhsal gerginlik durumlarında rahatsızlık tekrarlayabilir. Genellikle uzun süreli psikiyatri kontrolünde bulunulması gereken bir rahatsızlıktır.

Yorumlar

  1. Author

    Peki bu rahatsizligi hangi islemi uygulayarak gorulebilir.?

YORUM GÖNDER