Sağlıklı Yaşlanma Yolları Nelerdir ?

Sağlık & Fitness

8610 yorum

Sağlıklı Yaşlanma Yolları Nelerdir ?

Sağlıklı yaşlanma için neler yapılabilir ? Sağlıklı yaşlanma yolları ve sağlık yaşlanma için yapılması gerekenler !

Eğer sağlıklı bir yaşlanmaya karar verdiyseniz; uymanız gereken birtakım önerilerimiz var. Bunların başında öncelikle yiyecek ve içeceklerinize dikkat etmeniz gerekmekte… Özellikle sağlıklı bir yaşlanmayı tercih eden kişi, mutlaka suni yiyeceklerden fazlasıyla uzak durmalıdır.

Suni yiyeceklerle elbette işlenmiş gıdalardan bahsetmiş oluyoruz. Eğer bir yiyecek ya da içecek paketleniyor ve raf ömrü mevcutsa o yiyecek ya da içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Her yiyeceğin mümkün olduğu kadar doğadaki haliyle tüketilmesi ve kimyasallardan uzak olması lazımdır. Sağlıklı bir yaşlanmada özen gösterilmesi gereken bazı noktalar söz konusudur. O halde detaylı bir şekilde sağlıklı bir yaşlanmanın ipuçları nelerdir diyorsanız işte yanıtları…

Organik yiyecekler

Kuvvetli antioksidanlarla dolu olan yiyecekler sağlıklı yaşlanmak isteyenlerin vazgeçilmezi olmalıdır. Özellikle, yeşil yapraklı sebzelerden dolu bir beslenmeyle hem cilt sağlığınızı hem de beden sağlığınız için gereklidir. Hayvansal proteninin daha az tüketildiği ve öğünlerde pişmemiş yeşil yapraklı sebzelerin bol tüketildiği bir beslenme şeklini benimsemelisiniz.

Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durulması da sağlıklı bir yaşlanmanın vazgeçilmez öğeleri arasında yer almaktadır. Özellikle bol su tüketimi sayesinde hem cildin nemlenmesi hem de organların daha sağlıklı çalışması da sağlanmaktadır. Ayrıca oganik yiyecekler ve antioksidanlar sayesinde daha sağlıklı bir bedene sahip olmanın yanı sıra, sağlıklı bir şekilde yaşlanmak mümkün…

Spor

Günlük olarak düzenli spor yapılması sağlıklı bir yaşlanmanın en önemli ipuçlarındandır. Hafta sonları gidip bir spor salonunda 4-5 saat spor yapılması doğru bir fikir olmaz. En doğru fikir, her gün en azından 30 dakika spor yapabilmektir. Açık havada yürüyüş, yüzme ya da mevsimine göre yapılabilecek sporlar oldukça tavsiye edilmektedir. Düzenli egzersiz mutlaka herkesin hayatında olması gerekmektedir.

Mucize besinler

Mucize besinlerin başında elbette çim suyu gelir. Peki, çim suyu nedir diye soranlara hemen yanıtlayalım. Çim suyu buğdayın çimini yetiştirdikten sonra suyunun sıkılarak içilmesidir. Özellikle her gün içilmesi gereken bir içecektir. İçilen bir küçük bardak çim suyu, 1,5 kilo yeşil yapraklı sebzeden alınabilecek vitamin ve mineralleri karşılamaktadır.

Çim suyunu bu denli özel kılan ise içerisindeki klorofildir. Bunun dışında ıspanak, roka, maydanoz ve koyu yeşil yapraklı sebzelerin bol tüketilmesinde fayda vardır. Ne kadar taze ve tufanda sebze tüketilirse o kadar sağlıklı yaşlanmaya yararlıdır. Ayrıca deniz yosunu da bulabildiğiniz taktirde tüketmeniz gerekmektedir. Hayvansal proteinden ziyade daha çok kuru baklagillerden protein ihtiyacınızı karşılamalısınız.

En yararlı yağlar

Omega3 ve Omega6 içeren yüksek orandaki yararlı bu yağlarla birlikte keten tohumu yağıcevizsusam yağı ve hindistan cevizi yağı gibi yağ kombinasyonları da günlük tüketilmesinde fayda vardır. Çünkü içerisindeki zengin yağlarla hem yaşlanmayı geciktirir hem de sağlıklı bir yaşlanmanın en önemli ipuçları arasında yer almaktadır.

Kaliteli uyku

Dinlenmiş bir vücutla güne başlamak kadar güzel bir şey olmasa gerek… Uzmanlara göre uyuma saatlerinin gece 23.00 ile sabah 05.00 arasında olmasını öneriyorlar. Çünkü bu bu uyuma saatleri,  insan vücudunun en güzel dinlenebileceği zaman dilimidir. Özellikle akşam partileri ya da gece hayatından uzak durmak ve mümkün olduğu kadar erken yatıp erken kalkmayı bir yaşam şekli haline getirmelisiniz.  Ayrıca, meditasyon ve yoga yaparak da uyku düzeninizi oldukça rahatlatabilirsiniz.

Stres

Ne kadar sağlıklı yaşıyor olsanız da stres birçok hastalığın nedeni olmakta… Eğer hayatınızda stres varsa bu çok ciddi bir sağlık sorununa dönüşebilmektedir. Her ne kadar günlük hayatta stresden uzak durmak kolay olmasa da vücudunuzun arınması adına bazı merkezlere gidebilirsiniz. Özellikle detoks merkezleri ya da değişik arınma merkezleri en önemli  tercih edilebilecek yerler… Aynı zamanda, kafa dinleyebileceğiniz bir yerlere kaçıp kendinizi rahatlatarak huzura kavuşabilirsiniz. Belli zamanlarda yapılabileceğiniz bu kendinizi inzivaya çekmek  dışında, günlük de yapabileceğiniz inzivalarınız olmalıdır.

Örnek verecek olursak minik meditasyonlarla oldukça rahatlayabilirsiniz. Nefes almanın önemini yoga ve meditasyon yaparak kavrayabilirsiniz. İyi bir aile hayatı, güzel bir iş yaşantısı ve sevdiğiniz insanlarla birlikte olmanın verdiği tatminde üzerinizdeki stresten uzaklaşmanızı sağlayacak en önemli öğelerdendir.

YORUM GÖNDER