Sahte para nasıl anlaşılır ? 

Ev & Yaşam

19810 yorum

Sahte para nasıl anlaşılır ? 

Günümüzde sürekli cebimizde taşıdığımız en önemli materyallerin birisi paradır. İlgili para ile tüm isteklerinizi satın alabilmeniz ve istediğiniz her bir işi yaptırabilmeniz olası konular arasındadır. Paranın büyük bir değere sahip olmasıyla beraber kişiler yapacakları harcamalarını, yaşam standartlarını ve diğer beklentilerini tamamen ellerinde ki ekonomiye bağlayarak tamamlayabilmektedir. Para için çalıştığımız şu dönemlerde tüm ihtiyaçlarımızı giderebilmek için günün en az on iki saati bedenimizi çalıştırmaktayız. Hak edilen miktarların elde edilmesi sonucunda geçimlerimizi sağlamak üzere paraları kullanmak zorunda kalacağız.

Ancak, para hakkında bilmediğiniz veya takip etmediğiniz birçok şeyleri de ön planda tutmamız ve bu neticeye yüksek kesimde önem göstermeniz gerekmektedir. Örneğin bu konulardan birisi yapacağınız alışveriş sonrasında elde edeceğiniz miktarın sahte olup, olmadığını teyit etmektir. Peki siz yaptığınız harcamalar sonrasında elinize almış olduğunuz para üstünün ne kadar gerçek olduğunu kontrol ediyor musunuz?

Büyük alışveriş merkezlerinde sıklıkla yaşanan ilgili sahte para olayının önüne geçebilmek üzere birçok önemli çalışmalar yapılmış ve bunun önüne geçebilmek üzere sahte parayı ayırt edebilen cihazlar icat edilmeye başlamıştır. Ancak siz büyük market değilseniz veya sürekli para alışverişi yapan biri değilseniz ilgili bu paranın sahte olup, olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? İşin birçok pratik yöntemi olsa da, uzmanlar kesinlikle sahte para olduğunu belirleyen bir kalem almanızı şiddetle öneriyor nedir peki bu kalem? Normal cd kalemi boyutunda olan ve paranın üzerini çizeceğiniz bir kalemdir. Bu kalemle yapacağınız çizim veya karalamada eğer ki kağıdın üstüne yaptığınız çizim çıkıyorsa bu para kesinlikle sahte demektir. Özel geliştirilmiş formül ile bunu bu şekilde ayırt edebilmek oldukça kolay ve basittir. Ki böylesine bir kaleme sahip olmakta çok pahalı değildir.

Diğer türlü manuel olarak incelemek isterseniz kesinlikle parayı ışığa tutmanız ve paranın içerisinde yer alan Atatürk logosunu görmeniz gerekmektedir. Eğer ki bu logoyu göremiyorsanız bu para kesinlikle sahte olarak anılacaktır. Yine paranın sağında ve solunda yer alan şerit çizgilerinin yapıştırma olup, olmadığını kesinlikle kontrol etmeniz gerekir eğer ki yapıştırma tarzındaysa bu para sahte olarak kabul edilir. El alışkanlığı ile dahi parayı gıcırdatarak sahte olup, olmadığını anlayabilirsiniz.

YORUM GÖNDER