Serotonin Hormonu Doğal Yollarla Arttırma

Sağlık & Fitness

13480 yorum

Serotonin Hormonu Doğal Yollarla Arttırma

Serotonin hormonu hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda son derece önemli bir hormondur. Bu hormonu düzenlemek ve dengede tutmak doğal yollarla mümkündür.

Serotonin, beyinde salgılanan, vücudun çeşitli yerlerinde üretilen, sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevli olan hormona verilen isimdir.

Serotonin Hormonu Neden Önemlidir?

Serotonin, beyinde salgılansa da genellikle merkezi sinir sisteminde ve mide-bağırsak kanalında bulunur. Merkezi sinir sisteminde bulunan serotonin, ruh halini, öğrenmeyi, iştahı, uykuyu, hafızayı, sosyal davranışları ve cinsel davranışları düzenlemeye yardım eder. Hal böyle olunca serotonin, son derece önemli bir hormon haline geliyor.

Mide-bağırsak kanalında bulunan serotonin, sindirim sistemini düzenlemekle görevlidir. Bu da son derece önemli bir görevdir. Sağlık açısından önemli bir yeri olan sindirim, aynı şekilde kilo konusuyla da doğru orantılıdır. Böylece serotonin neredeyse tüm davranışlarımızda ve sindirim konusunda etkin olan bir hormon halini almaktadır.

Çağımızın en önemli sorunları arasında yer alan depresyon konusunda serotonin hormonunun etkili olduğu saptanmıştır. Bu hormonu yeterli düzeyde olmayan kişilerin depresyon sorunu yaşadığı anlaşılmaktadır. Yaygın bir şekilde kullanılan antidepresan ve anti-anksiyete ilaçlarının birçoğu serotonin düzeyine etki etmekte ve bu düzeyi arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Serotonin hormonu aynı zamanda uyku düzenine de doğrudan etki eder. Bu hormondaki düzensizlikler uykusuzluğa yol açar ve uyku sırasında aktif olan bu hormonlar, aynı zamanda kaliteli uyku konusunu da doğrudan etkilemektedir.

Serotonin Hormonu Arttırma Yolları

Serotonin hormonu seviyesi ilaçlar yardımıyla arttırılabileceği gibi, bazı doğal yöntemlerle de bu seviye arttırılabilir. Kafein kullanımına dikkat etmek, alkol kullanmamak, egzersizden uzak kalmamak gerekmektedir.

Serotonin hormonunu doğal yollarla arttırma konusunda hindi eti, süt, yoğurt, kırmızı et, soya fasülyesi, yumurta gibi triptofan açısından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Ayrıca badem de kuruyemiş olarak sıklıkla tercih edilmelidir.

Serotonin seviyesini yükseltmek için tam tahıl ürünleri, ceviz, bezelye gibi B6 vitamini açısından zengin besinler tüketilmelidir. Ayrıca, B12 ve B9 yani folik asit bakımından zengin olan besinler de tüketilmelidir. Bunlar, keten tohumu, brokoli, lahana, yeşil yapraklı sebzeler gibi besinlerdir.

Serotonin seviyesini yükseltmek için günlük egzersizlerin büyük bir önemi vardır. Egzersiz konusunu günlük rutininizin temel bir parçası haline getirmeniz gerekmektedir. Kendinize sıkça neyin önemli olduğunu hatırlatarak, durağan bir yaşamdan çıkmanız ve en azından yürüyüş yaparak harekete etmeniz gerekmektedir.

Serotonin hormonu konusunda güneş ışığının da önemli bir yeri vardır. D vitamini üretimini sağlayan güneş ışığı, bu hormon seviyesinin dengede olmasına katkı sağlamaktadır. Aşırıya kaçmadan güneş ışığından faydalanmak son derece önemlidir.

Serotonin üretimi açısından masaj yaptırmanın da önemli bir yeri vardır. Yapılan birçok araştırmada masaj yaptırmanın serotonin üzerinde olumlu etkileri vardır. Bunun nedeni de masajın verdiği rahatlama hissidir.

Serotonin hormonu açısından kilit noktalardan biri de hayatınızdan stresi atmaya çalışmanızdır. Elbette ki stresi tamamen yok etmek mümkün değildir ancak stresi azaltmak ve stresli durumlarla baş etmek kişinin elinde olabilecek bir durumdur. Hayatınızdan stresi ne kadar uzak tutarsanız serotonin seviyeniz de o derece yükselecektir.

YORUM GÖNDER