Staj Yapmanın Faydaları

İş & Finans

27470 yorum

Staj Yapmanın Faydaları

İş hayatına atılmadan önce staj yapmanın ne gibi faydaları olacağını bu yazı dizimizde sizler için derinlemesine analiz ettik...

Özellikle yeni mezun olan veya son sınıfta okuyan öğrenciler için staj yapmak çok önemlidir. Çünkü staj yapan öğrenci veya yeni mezun bu staj sayesinde okuduğu bölüm ile ilgili olarak iş tecrübesi kazanır. İş bulma şansı artar. Özellikle yeni mezunların, iş ararken karşılarına çıkan en önemli açmaz iş tecrübesidir. İşverenler genellikle iş tecrübesi olan veya en azından yapacağı iş hakkında teorik bilginin yanında iş pratiğine sahip elemanları daha çok tercih etmektedirler. Staj yapmak aynı zamanda kişiye hedeflerini belirlemede, kariyer planlama ve kariyer değişikliği yapmada yardımcı olur ve kişinin ufkunu açar.

İş Tecrübesi

Almış olduğun eğitimle ilgili olarak yapacağın staj sana yapmak istediğin işle ilgili tecrübe kazandıracak ve kariyerini planlarken en doğru seçimi yapmanı kolaylaştıracaktır. Ayrıca yapacağın stajla birlikte iş tecrüben aratacağı için, aldığın eğitimle ilgili olarak nasıl bir iş yapmak veya nasıl bir işte çalışacağına karar vermen kolaylaşacaktır.

İşe Girme

Staj yaptığın iş yeri genel olarak, stajyerlere potansiyel personel olarak bakar. Özellikle çalışkan, disiplinli, iş ahlakına sahip stajyerlere, staj sonrasında iş imkânı tanır.

Staj Yapılan İşle İlgili Çevre Sahibi Olmak

Staj yapılan iş ve işyeri ile ilgili olarak birçok farklı kişi ile tanışma imkânı bulabilirsin. Bu da çalışmak istediğin alanda daha kolay iş bulmanı sağlayacak, ayrıca staj yaparken, iş yerindeki kişilerde bıraktığın iyi izlenimler, yeni bir işe girerken olumlu referans olarak karşına çıkacaktır.

Teoriden Pratiğe Giden Yol Staj

Hangi işi yaparsan yap, nerede staj yaparsan yap, staj okulda eğitimini teorik olarak aldığın işin pratiğini öğretir. Bazen yaptığın işle ilgili olarak öğrendiğin pratiğin, okulda öğretilen teorikle hiçbir ilgisinin olmadığını görürsün. Unutma iş hayatı başlı başına okuldur.

Kendine Güven

Aldığın eğitimle ilgili staj yapmak, yapacağın işle ilgili teorik bilginin yanı sıra, pratik bilgiye de sahip olmak, yani iş tecrübesine sahip olmak, kişinin güvenini artırır. Staj sonrasında yapılan iş görüşmelerinde “Yapabileceğime inanıyorum” demek yerine “Yapabilirim” demek, işe girerken ekstra puan demektir. Nasıl Stajyer Olabilirim? Staj yapabileceğin bir iş yeri bulmak için, okuduğun üniversitenin ilgili bölümlerinden yardım alabilirsin. Eğitimine devam ediyorsan yine okuduğun üniversitenin kariyer planlama merkezlerinden destek isteyebilir, üniversitelerin düzenledikleri kariyerle ilgili toplantılarına CV bırakabilir, ayrıca internet üzerinden yapacağın araştırmalarla stajyer arayan firmaları araştırıp, iletişime geçebilirsin. Unutmayın firmalar, iş yaşamına yeni girenleri yetiştirip iş dünyasına nitelikli, iş tecrübesi olan kişiler kazandırmak isteseler de bazı firmalar için stajyer demek, ucuz iş gücü anlamına gelmektedir. Staj araştırması yaparken buna dikkat etmeniz yararlı olacaktır. Staj yapacağınız firma ve staj imkânları ile ilgili mutlaka araştırma yapın. Çünkü bu araştırma sayesinde staj yapacağınız firma ve çalışma ortamı hakkında bilgi edinecek, yapacağınız stajın size neler kazandıracağı hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi olabileceksiniz. Ayrıca staj yapacağınız firmada staja başlamadan önce, o firmada daha önce staj yapmış kişilerle konuşarak, stajın size ne kadar yararlı olacağı hakkında fikir edinebilirsiniz.

YORUM GÖNDER