Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sağlık & Fitness

15290 yorum

Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Su çiçeği hastalığı belirtileri nelerdir ? Su çiçeği tedavisi nasıl olmalıdır ? Suçiçeği bulaşıcı bir hastalık mıdır ? Bebek ve çocuklarda suçiçeği hastalığı görülme sıklığı nedir ?

Suçiçeği hastalığı belirtileri ve tedavisi üzerine bir takım araştırmalar yaptık. Su çiçeği genellikle çocukluk döneminde yaşanan bir hastalıktır. Virüslü bir hastalık olduğundan kişiden kişiye bulaşabilir ve belirtileri gözle görülebilen bir hastalıktır. İçi dolu kabarcıklar ve kırmızı pulcuklar şeklinde vücutta yer alır. Ayrıca çocukluk döneminde herkeste görülebilen bir hastalıktır. Hastalığı tedavi etmek oldukça kolaydır ve tehlikeli bir hastalık değildir.

Herpes grubuna ait olan virüs tarafından vücuda bulaşır. Deri üzerinde kırmızı pulcuklar şeklinde yayılır ve tüm vücudu kapsar. Ağız yoluyla alınan bu virüs vücut içerisinde hızla çoğalır. Sonrasında üst derinin yapısını bozar.

Hastalık özellikle 2-9 yaş aralığında oldukça fazla rastlanmaktadır. Yeni doğmuş ya da 3 aylık bebeklerde görülme durumu oldukça azdır. Bunu da uzmanlar annenin kazandığı bağışıklık olarak açıklar. Suçiçeği kış ve bahar aylarında daha fazla oluşur. Hayatında bir kez suçiçeği geçiren hasta bağışıklık kazanmış hale gelir ve bir daha bunu yaşamaz. İstisnaları vardır fakat fazla rastlanmaz.

Suçiçeğinin Belirtileri

Bu hastalığın en büyük, en göze çarpan belirtisi deride oluşan kırmızı pulcuklardır. 2-3 gün gibi bir sürede lekeler kabarcıklara dönüşür ve bu kabarcıklar çok fazla kaşınır. Bu rahatsızlıktan acı duymazsınız ve büyüklükleri çok değildir.

Sırt ve göğüs bölgesi lekelerin ilk oluştuğu yerdir, daha ağır durumlarda bacaklara ve kollara ulaşabilir.

Hastalığın diğer belirtisi de yüksek ateştir. En yükseği 39 derecedir ama ağır durumlarda 40 derece de olabilir. Suçiçeği uzun süren bir hastalık değildir. 5-15 gün arasında lekeler iz bırakmadan yok olur. Fakat kaşıntının fazla olduğu durumlarda ve hasta buna tepki verdiğinde lekeler vücutta çukurlar bırakabilir. Bu durum da kalıcılığa yol açabilir.

Suçiçeğinin Tedavisi

Suçiçeği virüs kökenli olduğu için buna ilaç tedavisi fayda etmez. Sadece kaşıntıyı veya hafifletmek için kremler ya da losyonlar kullanılabilir. Suçiçeği tedavsi evde yapılabilir. Hastanın yatağı temiz olmalı, çarşaf ve yastık kılıfları sürekli olarak yıkanmalı ve değiştirilmelidir.

Ayrıca ılık su ile duş hastayı rahatlatabilir. Kaşıntının zarar vermemesi içim hastanın tırnakları törpülenmelidir. Bu durumda bebeklere ise eldiven giydirilmelidir. Hastanın giysilerinin temiz tutulmasında titiz davranılmalıdır. Özellikle iç çamaşırı gün içinde sıklıkla değiştirilmeli ve yıkanmalıdır.

Suçiçeği ulaşıcı bir hastalık olduğundan hastanın odasında çok fazla durulmamalıdır ve hasta dışarıya kesinlikle çıkarılmamalıdır.

YORUM GÖNDER