Sudan Tasarruf Etmenin Yolları

Ev & Yaşam

10550 yorum

Sudan Tasarruf Etmenin Yolları

Su tasarrufu nasıl yapılır ? Sudan nasıl tasarruf edilir ? Sudan tasarruf etmenin yolları nelerdir ? Detaylar maddeler halinde bildiriyo.com'da..

Evlerde suyun % 35’i banyoda, % 30’u tuvalette, % 20’i çamaşır ve bulaşık yıkamada, % 10’u yemek pişirme ve içme suyu olarak, % 5’i ise temizlik maksadıyla kullanılmaktadır. Su sağlıktır ve ekonomik bir değerdir. Bu değerleri korumak için uygulayacağımız tasarruf yöntemleri ile israfı en aza indirebiliriz.

İşte altın kurallar:

  1. Musluklarımızı, sifonlarımızı, daima bakımlı tutmalı. Bozuk olanları hemen tamir ettirmeliyiz. Her saniye bir damla damlayan musluk, yılda 1 ton su harcar.
  1. Su kaynaklarımızın kirletilmesini engellemeliyiz. Su kaynaklarımız kirlendiği zaman geleceğimiz için istenmeyen sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bizden sonraki nesiller su temini için büyük maddi külfetlerle karşı karşıya kalabilirler.
  1. Sifonu gereksiz yere kullanmamalıyız. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanır. Dört kişilik bir ailenin üyleleri günde bir kez sifonu gereksiz kullansa, yılda 16 ton su harcamış olur. Rezervuara, su dolu 1,5 litrelik pet bir şişe yerleştirin. Bu basit önlemle, yılda 2 ton su tasarrufu sağlanabilir
  1. Diş fırçalarken, tıraş olurken, ellerimizi yıkarken kişisel bakım için lavabo kullanırken suyu kapamalıyız. Bu işleri yaparken musluğu ihtiyacımız olduğu kadar açmalıyız. Kullanılmadığımız durumda açık bırakılan su harcaması, yılda kişi başına ortalama 12 tondur.Bu miktar gerçekten çok ciddi bir miktardır.
  1. Klozetlerin baskları genellikle su kaçırmaktadır, bu nedenle baskların bakımını ihmal etmemeliyiz. Musluklarda ve duş başlıklarında su akışını azaltan, ancak su basıncını arttıran yeni teknolojileri kullanmalıyız.
  1. Küvette yıkanma yerine kovadan veya ekonomik başlığı olan başlığa sahip duşla yıkanmayı tercih etmeliyiz. Bir duşta ortalama 50 litre su, bir küvetli banyoda 150 litre su tüketilir. Bu şekilde önemli miktarda sudan tasarruf etmiş oluruz.
  1. Bulaşıkları el ile değil bulaşık makinası ile yıkamalıyız. Böylece 4 kişilik bir aileden ortalama 26-40 ton su tasarrufu sağlanır. Çamaşır makinelerimizi tam doldurmadan çalıştırmayalım ve kısa programları kullanalım.
  1. Kapı önü, balkon, merdivenler, teras gibi alanları bolca hotumla yıkamak yerine süpürge, kova ve sünger kullanarak temizlik yapmalıyız.. Bu bize ciddi oranda su tasarrufu sağlayacaktır
  1. Bahçe sulamasından en uygun seviyede yararlanmak için uygun sulama yöntemi, sulama zamanı, doğru olarak belirlenmesi gerekir. Böylece, bilinçsiz sulamadan dolayı bahçemizdeki çiçeklerin, yeşillerin ve zarar görmesi engellendiği gibi su tasarrufu da sağlarız.
  1. Çevremizdeki su patlaklarını, su sızıntılarını Alo 185 ‘e bildirelim.

YORUM GÖNDER