Sürekli Yorgun Hissetmek: Nedenleri, Çözümü

Sağlık & Fitness

84311 yorum

Sürekli Yorgun Hissetmek: Nedenleri, Çözümü

Kendini devamlı yorgun hissetmek (özelliklede yoğun çalışma temposuna sahipseniz) katlanılması çok güç bir durumdur. Sürekli yorgun hissetmenin nedenleri ve çözümü…

Yorgunluk kişinin günlük aktivitelerini yerine getirebilmesi için kendisinde yeterli gücü bulamaması ve tükenmişlik hissetmesidir.

Bu bir hastalık değildir, ancak sürekli bir hal aldığında mutlaka önlemlerinin alınması ve bu durumun giderilmesi gerekir. Yaşam tarzındaki düzensizlikler nedeni ile oluşabilecek yorgunluklar eğer 15 günden fazla sürüyorsa bir hekime başvurmak gerekebilir.

Ne kadar dinlenseniz de her sabah güne yorgun başlamak, gün içerisinde çok erken saatlerde enerjinizin tükenmesi ve her gün ardı ardına aynı his ile yaşamanız kronik yorgunluk durumudur. Ve tabanında bazı hastalıkların habercisi olabilir. Veya sürekli yorgunluk hali sonunda bazı hastalıkların ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir.

Kendinizi sürekli yorgun hissetmenizin nedenleri ve çözümleri konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. İşte bunlardan bazıları;

Sürekli Yorgun Hissetmenin Nedenleri

 • Uyku, yaşanan yorgunlukların en büyük ilacıdır. Ancak uyuduğunuz uykunun kalitesi son derece önemlidir. Vücut birçok işlevini gece uykusu esnasında yapar. Kas ve kemiklerin güçlenmesi, vücudun yağ depolaması, kolestrol ve şekerin düzenlenmesi gibi daha birçok denge gece uykusu esnasında olur. Bu nedenle düzenli ve kaliteli bir uyku dinlenmek ve yenilenmek açısından şarttır. Uyku düzensizliği olan kişilerde sürekli yorgunluk kaçınılmaz olacaktır.
 • Fast food alışkanlığınız varsa, bu uzun vadede size sürekli bir yorgunluk hali katabilir. Bu tür beslenmeler hızlı bir enerji depolama yöntemi gibi görünse de sağlık açısından zararlıdır ve vücudunuzun ihtiyacı olan birçok besinden mahrum kalmasına neden olur. Gerekli besinleri alamayan ve tek yönlü beslenen vücut bir üre sonra halsiz düşecek ve enerjisini kaybedecektir.
 • Yanlış beslenmenin yanında yetersiz beslenmekte sürekli yorgunluğu tetikler. Az yeme sonucu oluşan enerji eksikliği, kişileri erken saatlerde direncinin tükenmesine neden olmaktadır.
 • Kansızlık, sürekli yorgunluğun en çok bilinen nedenlerindedir. Kansızlık ile birlikte oluşan demir eksikliği vücut direncinin düşmesine ve yoğun halsizlikle birlikte sürekli yorgunluğa neden olmaktadır.
 • Su tüketiminin insan vücuduna sağladığı fayda bir hayli fazladır. Ancak pek çok insan bunun farkında değildir. Suyun gereğinden az veya fazla tüketilmesi, kişilerde sürekli bir yorgunluk haline neden olur.
 • B vitamini, vücuttaki glikozun enerjiye döndürülmesini sağlar. Bu durumda vücutta olan B vitamin eksikliği, az enerji demektir. B vitaminini doğal besinlerden almak ilk şarttır. Ancak bunlarında eksik kaldığı durumlarda farklı şekilde vücuda B vitamini takviyesi yapılabilir. Böylelikle enerji açısından yeterli olan vücutlarda yorgunluk hissi olmayacaktır.
 • Gün içerisindeki hareket ritminiz oldukça önemlidir. Hareketsiz vücutlar buna alışacak ve bir süre sonra sürekli yorgunluk hissi ile hiç hareket etmek istemeyecektir.
 • Diyabet hastalarının kurtarıcısı olan ensülin, aynı zamanda normal kişilerde de eksikliği durumunda yorgunluğa neden olabilmektedir. ve bu yorgunluk gerekli takviye sağlanmadığı sürece sürekli yorgunluğa dönüşebilir.
 • Kişilerin hissettiği sürekli yorgunluk durumu, bazen vücutta bulunan enfeksiyonlar yüzünden de olabilmektedir. Bu enfeksiyonların belirtilerinden biri olan halsizlik, enfeksiyon vücutta olduğu sürece sürekli olacaktır.

Çözüm Yolları

 • Sürekli yorgun hissetmekten kurtulabilmenin ilk şartı düzenli beslenmedir.
 • Vücudun ihtiyacı olan her besini yeterince almak ve doğal beslenmek önemlidir.
 • Her sabah yapılan hafif egzersizler ve haftanın belirli günlerinde yapılan düzenli spor sürekli yorgunluk için alınan önlemlerdir.
 • Alkol ve sigaradan uzak düzenli bir hayat he açıdan fayda sağlamaktadır.

Yorumlar

 1. Author

  evet dengeli beslenmek şart ama uyku olunca da beslenme bıle umurumda olmuyor yaaa:)

YORUM GÖNDER