Süt Ürünleri Nasıl Muhafaza Edilmeli

Yiyecek & İçecek

8700 yorum

Süt Ürünleri Nasıl Muhafaza Edilmeli

Süt ve süt ürünleri nasıl muhafaza edilir, nasıl saklanır? Süt ürünlerini muhafaza ederken nelere dikkat etmeliyiz ?

Süt ürünlerinin buzdolabında saklanmasında genel olarak dikkat edilmesi gereken ilk kural; ürünlerin satın alındıktan sonra en kısa sürede buzdolabına yerleştirilmesidir. Süt ürünleri nasıl muhafaza edilmeli konusunda pek çok kişi yeterli bilgiye sahip olmamaktadır. Buzdolabında +4 ile +6 derece arasında sıcaklıklarda saklanılmalıdır.

Buzdolabının kapak kısmına veya rafların kapağa yakın kısımlarına yerleştirmeyiniz. Süt ürünleri tüketilirken porsiyonlara ayırılmalı ya da o şekilde servis edilmesi gerekmektedir. Buzdolabına tekrardan konulacak ürün ise temiz bir kapta muhafaza edilmesine özen gösterilmelidir. Süt ürünlerinin koku çekmemesi veya ortamda bulunan mikrobiyolojik yüklerden etkilenmemesi için konuldukları kapların kesinlikle kapalı olması gerekmektedir. Farklı ürünler aynı kap içerisinde saklanılmamalıdır.

Süt Ürünlerine Göre Saklama Türleri

Ürünlerin etiket üzerinde bildirilmiş olan son kullanım tarihleri takip edilmeli ve bu sürenin aşılmamasına özen gösterilmelidir. Süt ürünleri nasıl muhafaza edilmeli konusunda ise; yoğurt uzun süre bekletilmemeli ve buzdolabında muhafazası sağlanmalıdır.

Beyaz peynir çoğunlukla salamura yani tuzlu su içinde satışa sunulan beyaz peynirler buzdolabında su içinde kapalı olarak bekletilir ya da hava almayacak bir kap içinde veya streç filme sarılarak buzdolabında saklanılmalıdır. Kaşar peynir hava ile teması kesinlikle istenmeyen bir üründür. Paketi açıldıktan sonra kalan kısım mutlaka streç filmle sarılmalı veya hava geçirmez kaba yerleştirilmelidir. Tereyağının koku çekme özelliğinden dolayı ağzı kapalı kutularda saklanmalıdır.

YORUM GÖNDER