Telefon Neden Yavaş Şarj Olur ?

Bilim & Teknoloji

14010 yorum

Telefon Neden Yavaş Şarj Olur ?

Akıllı telefonunuz yavaş şarj oluyorsa nedenleri bunlar olabilir! Telefon neden yavaş şarj olur? sorusunun cevapları...

İçerdiği birçok özellik, uygulama ve oyunlar nedeniyle akıllı telefonlar aşırı bir şekilde şarj tüketmekte, tekrar şarj edilmesi ise bazen oldukça zaman alabilmektedir. Normal bir akıllı telefon şarjı yaklaşık bir gün dayanmakta, bu nedenle de telefonun kullanıcı tarafından her gün şarja bağlanması gerekmektedir. Akıllı telefonlarda yavaş şarj olma problemi ise kullanıcıları rahatsız etmektedir. Bu yavaş şarj olma probleminin birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden bazıları arasında şunlar sayılabilir:

Uyumsuz Kablo Kullanmak:

Akıllı telefon satın alındığında kutusu ile gelen şarj cihazları bazen arızalanmakta, kullanıcı tarafından kaybedilmekte ya da sürekli olarak yanında bulundurulmamaktadır. Böyle durumlarda kullanıcılar, akıllı telefonların şarj edilmesi işlemini uyumsuz kablolarla yapabilmektedir. Uyumsuz kablo kullanımı ise akıllı telefonun yavaş şarj olmasına neden olabilmektedir. Burada tavsiye edilen, her zaman orijinal şarj aleti kullanmak olacaktır.

Kablonun Arızalı Olması:

Akıllı telefonların şarj edilmesinde aynı şarj kablosunun uzun bir süredir kullanılıyor olması, o kablonun ömrünü tamamlamasına neden olabilir. Ya da kablonun çantada, cepte taşınması sırasında içindeki kabloların kırılması ya da ezilmesi söz konusu olabilir. Bu da akıllı telefonların yavaş şarj olmasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda kablonun yenisiyle değiştirilmesi doğru bir çözüm olacaktır.

Bataryanın Arızalanması:

Akıllı telefonlarda yavaş şarj problemi bazen de cihazın bataryasındaki bir arızadan kaynaklanıyor olabilir. Bu arızalar kimi zaman üretimden, kimi zaman ise kullanımdan kaynaklanabilir. Eğer bir batarya arızası söz konusu ise ve bu fabrikadan kaynaklı bir arıza ise cihazın garanti kapsamında yeni bir batarya talep edilebilir. Kullanımdan kaynaklanan batarya arızalarında ise yapılması gereken şey cihaza yeni bir batarya almaktır.

Şarj Adaptörünün Arızalı Olması:

Bazen de yavaş şarj probleminin sebebi şarj aletinin adaptöründeki arızalar olabilir. Her akıllı telefonun şarj adaptörünün amper güçleri birbirinden farklı olabilir. Bu farklılık, başka bir telefona ait şarj aletinin kullanılması durumunda şarjın yavaş dolmasına ya da adaptörün arızalanmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için akıllı telefona uygun adaptöre sahip şarj cihazının kullanılması, adaptör arızalanmışsa yeni bir adaptör alınmasıdır.

USB Yuvasındaki Arıza, Kirlenme ya da Paslanma:

Akıllı telefonların uzun müddet kullanılması, uygunsuz şartlarda ve ortamlarda kullanılması gibi nedenlerle USB yuvaları kirlenmekte, paslanmakta ya da arızalanmaktadır. Bu arızalar da akıllı telefonun yavaş şarj olması olarak bize geri dönmektedir. Bu yüzden telefonumuzun USB yuvasını zaman zaman temizlememiz gerekecektir. Fakat arıza yaşandıktan sonra yapılacak en uygun davranış, bir teknik servisten yardım almak olmalıdır.

Şarj Edilen Güç Kaynağının Yetersiz Olması:

Akıllı telefon sahipleri cihazlarını her zaman prizlerden şarj etmemekte, bazen şarj için bilgisayarları tercih etmektedir. Eski model telefonlarda bilgisayarlar şarj noktasında işimizi görüyor olsa da yeni çıkan modellerde maalesef yetersiz kalmaktadır. Çünkü yeni akıllı telefonların batarya kapasiteleri eskilerine oranla çok daha yüksek kapasitelidir. Telefonunu bilgisayardan şarj eden kullanıcılar, yavaş şarj etme sorunu yaşayacaklardır. Bunun yerine voltajı uygun prizler kullanılmalıdır.

YORUM GÖNDER