Telefon Suya Düştü ! Ne Yapmalıyım ?

Bilim & Teknoloji

19000 yorum

Telefon Suya Düştü ! Ne Yapmalıyım ?

Telefonum suya düştü açılmıyor, ne yapmalıyım? Telefon suya düşerse ne yapmalı? garantiye girermi? Telefonun dokunmatiği çalışmıyor, şarj olmuyor, ekran gelmiyor..

Akıllı telefonlar sayesinde hepimiz pahalı cihazları yanımızda taşır olduk. Tüm dünya ile sürekli bağlantıda kalmamızı sağlayan bu aletler bazen kazalara maruz kalabiliyor. Yere düşmesi, üzerine sert bir şeylerin düşmesi gibi sorunların yanı sıra kullanıcıların canını en fazla sıkan ıslak kazalardır. Yaz ayları su ile şaka yapmayı seven insanlar için cennetten farksız günlerdir ve bu şakalarda telefonumuza zarar gelmesi mümkündür. Ya da mayonun cebinde telefon unutulması kişinin canını fazlasıyla sıkan durumlardır. Son dönemlerde suya karşı dayanıklı cihazlar üretilmeye başlanmış olsa da piyasada satılan telefonların sadece %1’lik kısmını oluşturuyor bu dayanıklı cihazlar. Yani çoğunluk suya karşı hassas telefon kullanmakta ve sürekli risk altında yaşamalıyız.

Suya Karşı Önlem

Akıllı telefonlarımızı olası su zararından kurtarmak için yapabileceğimiz birkaç şey vardır. Hırsız girdikten sonra kapıyı kilitlemenin faydasız olduğunun bilincinde olan üreticiler telefonların herhangi bir zarara maruz kalmamaları için özel kılıflar üretmişlerdir. Düşme sırasında darbenin şiddetini emebilen bu kılıflar telefonunuzu su zararına karşı da korumaktadır. Ancak kısa süreli suya maruz kalan cihazların korunması konusunda garanti veren bu kılıflar piyasa fiyatlarının biraz üzerinde satılmaktadır. Başıma gelmez mantığı ile yaklaşıp almamak yerine biraz tasarrufla edinmek mantıklı olacaktır. 100-150 TL arasında fiyatlara satılan bu kılıflar bir nevi telefonunuzun sigortası olacaktır.

Su Zararını Yok Etmek

Akıllı telefonların su geçirmez akıllı kılıflarından tercih etmediyseniz ve cihazın bir şekilde su ile temas ettiyse yapmanız gereken ilk şey hızlı olmaktır. Hızlıca su ile teması kesmek cihazınızın tekrar çalışır konuma dönmesi ihtimalini artıracaktır. Sudan çıkarmak için geç kalınan cihazların mikrofon ve hoparlör girişleri başta olmak üzere şarj girişi, kulaklık girişi gibi açıklıklardan suyun dolmasını sağlarsınız. Bu durumun önüne geçmek için hızlı davrandıysanız şimdi yapmanız gereken telefonu kuru bir bezle ya da kağıt havlu ile sarmaktır. Bu sayede hem yüzeyde olan su hem de açıklıklardan girmiş olan su bir miktar tahliye edilebilir. Kurulama işleminden sonra cihazı pirinç dolu bir kaba koymak yani pirince gömmek en ideal çözümdür. Nem çekme kapasitesi en yüksek olan malzemelerden biri olan pirinç 24 saat içerisinde telefonunuzda olan bütün nemi çekecektir. Bu yöntem ile telefonunuzun düzelmeyeceğini düşünüyorsanız yapmanız gereken en yakın teknik servise gidip telefonu tamir ettirmektir. Ancak unutulmamalıdır ki akıllı telefonu suya düşürmek garanti kapsamı dışındadır ve yüksek ücretler ödemek durumunda kalmanız çok muhtemeldir. 24 saat pirinç içinde bekleyen telefonu kontrol etmek gerekir. Suya düşme sırasında kapandıysa açmanız kontrol için yeterlidir. Açılırken bir koku olup olmadığı ya da daha önce duymadığınız sesler duymanız telefonunuzun tamiratı için uzmana başvurmanız gerektiğinin sinyalini vermektedir. Ancak olumsuz hiçbir şey duymuyorsanız bir arama yapıp hoparlör ve mikrofon kontrolü için bir arama yapmanız yeterli olacaktır. Yaptığınız aramada olmaması gereken seslere rastladıysanız yine tamirci ile iletişime geçmenizde fayda olacaktır. Su ile temas eden akıllı telefonu tamirciye götürmeden tamir etme işleminde atlanılmaması gereken ufak bir püf noktası vardır. Bu da cihazın açık ya da kapalı konumunu değiştirmemektir. Cihaz suya düşünce kapandıysa açmaya çalışmak elektrik yoğunluğunu artıracağı için cihazın yanmasına neden olabilir. Aynı şekilde açıksa kapatmak da aynı probleme neden olacaktır. Bu nedenle açık ya da kapalı konumunu korumak önemlidir. Ancak tüm bu yöntemlere rağmen cihazınızı olası su zararlarından mümkün olduğunca korumak gerekmektedir. Akıllı telefonu suya düşürmek problemi ile karşı karşıyaysanız en yakın tamirciye telefonunuzu teslim etmek daha güvenli bir çözüm sunacaktır.

YORUM GÖNDER