Tırnak Soyulmasının Sebepleri

Sağlık & Fitness

10690 yorum

Tırnak Soyulmasının Sebepleri

Tırnak Kuruması Neden Olur ? Tırnak Soyulmasının Sebepleri Nelerdir ? Tırnak Nemlendirme, Yıpranmış Tırnak Bakımı..

Tırnaklar sertleşmiş protein olarak adlandırılan keratin maddesinden meydana gelir. Parmaklar için koruma görevi gören tırnaklar dengesiz beslenme,iklim değişiklikleri, yan etkisi olan ilaçlar ve aşırı sıcak sudan kaynaklı yıpranır. Görünüş açısından kötü bir izlenimi olan yıpranmış tırnakların tedavi süreci tamamlandıktan sonra bakımları ihmal edilmemelidir.

Tırnak Soyulmasının Nedenleri

Mevsimsel etkenler: Aşırı soğuk havaların olduğu kış aylarında ve sıcaklıkların kavurucu olduğu yaz aylarında tırnaklar kuruduğu için soyulmaya ve kırılmaya eğilimlidir.

Yanlış beslenme: Tırnaklar proteinden meydana geldikleri için protein eksikliği olan vücutlarda kemiksi yapılar daha hassastır. Her vücudun günlük olarak alması gereken protein miktarı farklıdır.  Proteinin yanında B vitamini kükürt gibi maddelerin yeterince alınamaması durumunda tırnak rahatsızlıkları çoğalabilir.

Kimyasallar: Ev temizliği yaparken deterjan, yumuşatıcı gibi kimyasal ürünlerin tırnaklarla teması keratin yapısını zayıflatır. Tırnaklar birçok katmandan meydana gelir. Dış katmanların zarar görmesi tırnak soyulmasının oluşumuna neden olur. Aynı zamanda kalitesiz güzellik ürünleri kullanımı (oje, kalitesiz aseton v.b) tırnak sağlığı açısından büyük risk oluşturur.

Kansızlık:  Genel anlamda tırnak sağlığını bozan bütün hastalıklar tırnak soyulmasına da sebep olur. Kemiklerin güçlenmesi için D vitamini gereklidir. Kan eksikliği, anemi gibi hastalıklara sahip kişilerin tırnak bölgeleri yeterli derecede beslenemediği için kuvvetsizdir. Hekimlere başvurarak kan testi yaptırmanız halinde çeşitli tedavilerle bu sorunu aşabilirsiniz.

Takma Tırnaklar: Davetlerde ya da düğünlerde sıkça kullanılan yapay tırnakların parmaklara sabitlenmesi için çeşitli yapıştırıcı kimyasallar kullanılır.  Kullanımdan sonra takma tırnaklar çıkarılırken tırnağın üst bölgesinde yüzeysel soyulmalara sebep olur.

Tırnak Yıpranmasını Engellemek İçin İpuçları

  • Sağlıklı tırnaklarınızı muhafaza etmeniz için yapmanız gereken ilk iş düzenli beslenmektir. Her bir vücudun protein, karbonhidrat ve vitaminlere olan gereksinimi farklıdır. Öncelikle vücudunuzun ihtiyacı olan besinlerin değerini bulup yaşamınızı buna göre şekillendirmeniz gereklidir. Bu hem tırnak sağlığınız hem de genel vücut sıhhatiniz için ilk kuraldır.
  • Mevsim geçişlerinde ve ekstrem sıcaklıklarda tırnakların nemlendirilerek bakımının yapılması gereklidir.
  • Bulaşıklar elde yıkanıyorsa mutlaka bulaşık eldiveni kullanılmalıdır. Elleri gün boyunca su teması ile geçen mesleklerde (kuaförlük, temizlik işçileri v.b) tırnak soyulmalarına sıkça rastlanır. Sürekli ıslanıp kuruyan bir döngü tırnakların yapısına zarar verir.
  • Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar tırnakların yıpranmasına, cildin yapısında değişmelere yol açabilmektedir. Bu gibi bir sorunla karşılaşırsanız derhal hekiminize başvurup sıkıntınızı bildirmeli ve ilacınızı değiştirmelisiniz.

YORUM GÖNDER