Toplumun Psikolojisini Bozan Etkenler Nelerdir ?

Sağlık & Fitness

15900 yorum

Toplumun Psikolojisini Bozan Etkenler Nelerdir ?

Yapılan araştırmalara göre toplumun önemli bir kısmının psikolojisi bozuk! Peki toplumun psikolojisini bozan ve olumsuz etkileyen etkenler nelerdir inceleyelim ;

Hızla değişim gösteren çağın beraberinde getirdiği birçok olumsuzluk sonucu toplumun psikolojik yapısı olumsuz etkilenmekte ve bunun sonucunda da yaşanılan tüm olumsuzluklar sosyal ve iş hayatına yansımaktadır. Zorlaşan yaşam koşulları ve teknolojinin hakimiyetinin de etkin olması sonucunda toplumda meydana gelen psikolojik olumsuzluklar çoğu zaman cinnet vakalarının meydana gelmesine de zemin hazırlamakta ve bunun sonucunda çoğu zaman cinayetle sonuçlanması kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Toplum Psikolojisini Olumsuz Etkileyen Faktörler

 • Şiddet içerikli diziler: Özellikle son yıllarda yoğun yayınlanan şiddet içerikli diziler  çocuklarda ve genç bireylerde olumsuz psikolojik etkileşimlere neden olmakta karakteristik özelliklerinde olumsuz değişimlere yol açmakta ve bunun sonucunda da bireylerin agresif bir kişilik kazanmasına neden olmaktadır.
 • Savaşlar: Son yıllarda ülkeler arası meydana gelen çatışmalar da toplumun psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaya yetmekte bunun sonucunda toplumda mutsuzluk ve depresyon sendromuna farkında olmadan yakalanmaktadır.
 • Şiddet içerikli haberler: Medya kanallarında topluma sunulan cinayet, cinnet ve savaş görüntüleri gibi şiddet içerikli haberler de toplumun psikolojisini olumsuz etkilemektedir.
 • İşsizlik: Ülkemizin önemli sorunları arasında yer alan işsizlik sorunu da toplumun psikolojisini olumsuz etkileyen faktörlerden özellikle genç kuşakları etkisi altına alan işsizlik sorunu toplumun geleceğe umutsuz bakmasına ve karamsar bir kişilik kazanmasına neden olmaktadır.
 • Aile içi boşanmalar: Son yıllarda ülkemizde artış gösteren boşanma vakaları da toplumun psikolojik yapısını olumsuz etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.
 • İntihar haberleri: Toplumun psikolojisinden ciddi tahribatlara yol açan faktörlerden biri de intihar haberleri özellikle haber kanallarında sansürsüz olarak yayınlanan intihar haberleri toplumun psikolojisini olumsuz etkilemekte ve bunun sonucunda toplumun geleceğe umutsuz bakmasına da neden olmaktadır.

Olumsuz Gelişmelerden En Çok Kimler Etkileniyor?

 • Çocuklar: Teknolojinin hakim olduğu günümüzde haber kanallarında bilinçsizce topluma sunulan şiddet içerikli haberlerden en çok da çocuklar etkilenmektedir. Olgun psikolojiye sahip olamadıklarından gördükleri olumsuz olayların etkisine girebilen çocuklar izledikleri olumsuz haberleri belleğine kaydetmekte ve hayatı boyunca çeşitli travmalar yaşaması kaçınılmaz olmaktadır.
 • Ergen yaştaki bireyler: Çocukları etkileyen tüm olumsuzluklar ergen yaştaki bireyler için de geçerlidir. Psikolojik olarak olumsuzluklara hazır olamayan ergen yaşta olan bireyler gördükleri tüm olumsuzlar karşısında karamsar bir kişilik kazanmakta ve geleceğe umutsuz bakmaktadır.

Yapılması Gereken Düzenlemeler

 • Şiddet içerikli dizi ve filmler televizyon yayınlarından kaldırılmalı.
 • Savaş görüntüleri sansürlenmeli ve izleyiciye olumsuz görüntüler yansıtılmamalı.
 • Cinayet, cinnet gibi şiddet içerikli haberler sansürlenmeli veya yayınlanmamalı.
 • İşsizlik sorunu çözüme kavuşturulmalı.
 • Aile içi boşanma haberleri sansürlenmeli veya yayınlanmamalı.
 • İntihar haberleri sansürlenmeli veya yayınlanmamalı.

Toplumun geleceğe de umutsuz bakmasına neden olan tüm olumsuzluklar ile ilgili düzenlemeler yapılmalı ve toplumun geleceği garanti altına alınmalıdır. Özellikle genç ve çocukların psikolojisinde ciddi tahribatlara yo açan tüm olumsuzlukları sansürlenme konusunda medya kuruluşlarına görevler düşmektedir. Özellikle toplumun psikolojik yapısında önemli rol oynayan medya kuruluşlarına düzenlemeler yapılmalı ve haber sansürleme kısıtlamaları getirilmelidir.

YORUM GÖNDER