Topuk Bakımı İçin Öneriler

Sağlık & Fitness

13170 yorum

Topuk Bakımı İçin Öneriler

Topuk Bakımı İçin Duyulmamış Öneriler, Vazelinli Ayak Bakım Kürü, Yumuşak Topuklar İçin Neler Yapılmalı?, Topuk Yumuşatma Yöntemleri...

Topuk çatlağının en yaygın nedeni cilt kuruluğudur. Uzun süreli ayakta kalıp topukların üzerine fazla yük bindirmek de çatlamalara sebep olabilir. Derin çatlaklar ileri seviyesinde ağrılara ve ciddi rahatsızlıklara neden olur ve hekim tedavisiyle giderilebilir. Cilt yüzeyindeki çatlaklar ise ev ortamında doğal kürlerle giderilebilir. Evde uygulanacak olan yöntemlerin temel amacı ise topuklardaki ölü derileri temizlemek ve nemlendiriciler yardımıyla topukları kurumaya karşı savunmaktır.

Yumuşak Topuklar İçin Doğal Yöntemler

Vazelinli Ayak Bakım Kürü

Vazelin yumuşatma etkisiyle topuk çatlamalarına karşı nemlendiriciler arasında en çok rağbet görenidir. Vazelinli ayak bakım kürü için kullanılacak olan 4 adet malzeme vardır;

  • 4 tatlı kaşığı Vazelin
  • 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 1 tatlı kaşığı aloe vera yağı
  • 1 çay kaşığı zeytinyağı

4 tatlı kaşığı vazelini erittikten sonra içerisine yukarıdaki malzemeler eklenerek kaşık yardımıyla karıştırılır. Bir kase içerisine alınan karışım parmak uçlarıyla ayak topuklarına sürülür. Hafif oval hareketlerle 10 dakika boyunca masaj yapılarak ayak bakım kürü topuğa yedirilir. İşlem tamamlandıktan sonra ayağın sarılması gerekmektedir. Gece yatmadan önce bu karışımı uygulayıp ardından çorapla uyumak en doğru yol olacaktır. Eğer topuk çatlaklarınız fazlaysa 15-20 dakika ayaklarınızı ılık su içerisinde beklettikten sonra ponza taşı (topuk taşı) ile ölü derileri ayıklamanızın ardından yukarıdaki kürü uygulayınız.

Topuk Yumuşatma Yöntemi

Topuk çatlaklarından kurtulduktan sonra topukta sertlikler devam ediyorsa iki adet ayak bakım kürüile bu sorununuzu aşabilirsiniz.

  1. İki ayağınızın da sığabileceği kova içerisine ılık-sıcak arası su doldurun. İçerisine bir çorba kaşığı gliserin ve aynı ölçüde deniz tuzunu boşaltıp su içerisinde eriyene kadar karıştırın. Kür içerisinde bulunan gliserin nemi hapsetme ve cildi yumuşatma özelliğine sahiptir. Deniz tuzunun da mikrop kırıcı özelliği sayesinde ayaklarınızdaki zararlı canlılar yok olacak ve ayağın nemliliği korunacaktır. 15-20 dakika boyunca ayaklarınızı su kovasının içerisinde beklettikten sonra vazelin ya da nemlendiriciler ile bütün ayağınızı ovalayabilirsiniz.
  2. Kahve fincanı ölçüsünde vazelin ile on tane tamamen toz haline getirilmiş aspirini güzelce karıştırın. Ovalayarak hem ayağınızın altına hem de üst bölgesine masaj yoluyla uygulayın. Aspirinin gözenek temizleyici özelliği ilerde oluşabilecek mantarlara karşı bir koruma görevinde olacaktır. Ayaklarınıza masaj yoluyla karışımı sürmeniz, gözeneklere gidişi artıracaktır. Sürme işlemi bittikten sonra streç filmle ayağınızı kaplayıp çorap giyin. 2 saat sonra (eğer rahatsızlık duyarsanız) streç filmi çıkarabilirsiniz. Yatmadan önce kürü uygulayıp gece boyu streç film ve çorapla uyumanız daha faydalı olacaktır.

YORUM GÖNDER