Tuz Tüketiminin Zararları, Neden Daha Az Tüketmeliyiz ?

Sağlık & Fitness

9830 yorum

Tuz Tüketiminin Zararları, Neden Daha Az Tüketmeliyiz ?

Aşırı tuz tüketiminin zararları nelerdir ? Tuzu fazla tüketmenin bilinmeyen zararları, neden daha az tuz tüketmeliyiz ?

Herkesin evinden eksik etmediği, her yemekte sofra da yerini alan tuz vücudumuz için hem yararlı hem de zararlıdır. Eğer ki az miktarda yani olması gerektiği seviye de tüketilirse vücudumuzda ki su miktarının dengelenmesinde ve eşit dağılımında, kan basıncının dengelenmesinde büyük bir rol oynar.

Tuz tüketiminin tamamen kesilmesinin de vücuda zararları mevcuttur. Aslında istesek tuz tüketimini tamamen kesemeyiz çünkü tükettiğimiz birçok besin maddesinde bol miktarda sodyum bulunuyor. Bu besinlere yeşil salatayı, hazır sosları, yumurta vb. gibi besinleri örnek verebiliriz. Yapmanız gereken tek şey tuz tüketimini dengelemek, aşırıya kaçmamak.

Eğer ki tuz tüketimi aşırıya kaçarsa aşağıda anlattığımız zararlar meydana gelebilir

1. Aşırı tuz tüketimi idrarda ki kalsiyum miktarının artmasına paralel olarakta kemiklerde ki kalsiyum miktarının azalmasına sebep olur. Kalsiyum miktarı az olan kemiklerde kırılma riski artar ve kemik erimesi rahatsızlığı tetiklenebilir.

2. Aşırı miktarda tuz tüketimi hipertansiyonu tetikler. Hipertansiyon ise vücutta ki tüm damarları ve paralel olarak organları da etkiler. Hipertansiyon rahatsızlığı en çok kalp, beyin ve gözleri etkiler. Gözlerde büyüme sorunun oluşumu tetikler.

3. Yüksek tansiyon rahatsızlığı tetiklenir. Kişi de damar ve kalp rahatsızlıklarının oluşumuna sebep olabilir.

4. Bazı insanlarda böbrekler normale göre daha az tuz atma kapasitesine sahiptir. Bu durumdan dolayı o kişiler az tuz tüketmelidir. Fazla tuz tüketimi olursa hipertansiyon rahatsızlığı oluşur. Tedavisi ise başarısız olur çünkü fazla tuz tüketimi mevcuttur.

5. Vücutta fazla su depolanmasına sebep olur ve kişi de şişkinlik hissi oluşur.

6. Diyet yapan kişiler tuz tüketimine çok dikkat etmelidir. Tuz, iştah açıcı bir özelliğe sahiptir.

7. Hamilelik döneminde tuz tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Bu süreç içerisinde aşırı tuz tüketimi farklı rahatsızlıkların oluşmasına sebep olur. Vücutta fazla su depolandığı için tansiyon rahatsızlığı tetiklenir. Eğer ki hafif bir vaka ise bebek çok fazla etkilenmez. Ama vaka ileri düzeyde ise bebek etkilenebilir. Bebeğin gelişim süreci 6. ay’dan sonra düzensiz bir hal alabilir hatta durabilir ve bebek zarar görebilir.

YORUM GÖNDER