Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir ?

Seyahat & Turizm

9770 yorum

Uçak Rötar Yaptığında Yolcu Hakları Nelerdir ?

Uçak rötar yaptığında yolcunun hakları nelerdir ? Uçak rötar yaptığında neler yapabilirsiniz ? Sizler için araştırdık, detaylar bildiriyo.com'da..

Birçoğumuzun ortak korkusudur uçağı kaçırmak. Onun için her zaman kalkış saatinden önce havaalanında olmaya çalışırız. Fakat bir de bakmışız uçağımız rötar yapmış ve biz erkenden gittiğimiz havaalanında saatlerce beklemek zorunda kalmışız. Uçağınızın rötar yapması bir yana bir de aktarmalı uçuşunuz varsa, o da tuzu biberi olur çoğu zaman. Çünkü ilk uçağınızın rötar yapması nedeni ile ikinci uçağı kaçırmanız da yüksek ihtimaldir. Aslında uçağınız rötar yaptığında belirli şartlar altında haklarınız vardır. Öncelikle sağlık, güvenlik, uygun olmayan uçuş belgeleri ve emniyet gibi nedenlerle uçamayan yolcular rötar nedeni ile sağlanan haklardan yararlanamaz. Ayrıca uçakla ilgili birtakım güvenlik ve emniyet sorunları, hava şartları, doğal afetler, güvenlik zafiyetleri, grev gibi nedenlerle meydana gelen aksaklıklar nedeni ile meydana gelen rötarlar için de tazminat ödemesi yapılmaz.

Yolcu Hakları

  • Havayolu şirketinin kusuru nedeni ile meydana gelen rötar sebebi ise havayolu şirketinden size iki kez telefon konuşması, fax çekme veya e- posta hizmeti vermesini talep edebilirsiniz.
  • Uçağınız 2 – 3 saatlik rötarlarda size sıcak – soğuk ikramı yapılmalıdır.
  • 3 – 5 saatlik rötarlarda vakte göre, sabah kahvaltısı, öğle veya akşam yemeği ikramı havayolu şirketi tarafından yapılmalıdır. Havayolu şirketleri genellikle bu durumlarda yemek fişi veya benzeri bir şey verirler.
  • 5 saati geçen rötarlarda havayolu şirketi her türlü yiyecek ihtiyaçlarınızı karşılamak zorundadır. Aktarmalı uçuşunuz varsa ve aktarmalı uçuşunuzu rötar yüzünden kaçırmışsanız, havayolu şirketi yolculuğunuzun gerçekleştiği bölümünün ücretini size ödemek zorundadır. Aktarmalı uçuşunuz iptal edilmişse, havayolu şirketi sizi yolculuğunuzun başladığı yere ulaştırmakla yükümlüdür.
  • 8 saati geçen rötarlarda havayolu şirketi konaklama ve ulaşım masraflarınızı ödemekle yükümlüdür. Uçuştan vazgeçmeniz halinde ise bilet paranızı 7 gün içinde ödemek zorundadır.
  • Havayolu şirketleri yukarıda sayılan bilgileri check – in yaptırdığınız sırada ya da uçağa biniş kapısından, haklarınızı gösteren (Türkçe ve İngilizce) metinleri isteyebileceğinize dair ilanı asmak ve yolcunun talep etmesi halinde yolcusuna vermek zorundadır.

Havayolunu kullanan yolcular, yukarıda sayılan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya kısmen yerine getirilmesi halinde, “Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü” ne dilekçe ile başvurarak haklarını arayabilir ve tazminat talebinde bulunabilirler. Bu kurallar genel anlamda sadece Türkiye menşeli havayolu şirketleri için değil dünya genelindeki bütün havayolu şirketleri için geçerlidir. Hangi havayolunun, yolcusuna hangi hakları tanıdığını görmek için yolculuk yapacağınız havayolunun “Yolcu Hakları” sayfasını inceleyebilirsiniz.

YORUM GÖNDER