Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra Askerliği Nasıl Tecil Edebilirsiniz ?

İş & Finans

94811 yorum

Üniversiteden Mezun Olduktan Sonra Askerliği Nasıl Tecil Edebilirsiniz ?

Üniversite mezunları askerliği nasıl tecil ettirebilir? Askerliği tecil etmek için gereken evraklar ve tecil işlemlerinin detayları...

Askerlik şubelerinden yapılan tecil işlemlerinde kişilerin yoklama süresi içinde yaptıkları başvurular ilgili makamlarca incelenir ve bu başvurunun tecile uygun olup olmadığına karar verilir. Askerliğini tecil ettirmek isteyenler ellerindeki belgeleri zamanında askerlik şubelerine ibraz ederler. Sağlık sebebiyle yapılacak tecillerde, askeri kurumlar kişiyi uygun gördükleri bir hastaneye yönlendirerek tecilin yapılmasına oradan gelecek rapora göre karar verir.

Öğrenim durumundan dolayı askerliğinizi tecil edecekseniz, eğitim gördüğünüz kurumdan ve noterden onaylı bir belgeyi askerlik şubesine ibraz etmeniz gerekir. Bu tarz başvuruların yoklama süresi içinde yapılması önemlidir; çünkü yoklama süresi içinde yapılmayan başvurular büyük olasılıkla geri çevrilecek ve tecil hakkı verilmeyecektir. Tecil başvurusu reddedilen kişiler yoklama kaçağı durumuna düşmektedir.

Askerlik Tecil Sebepleri

Sağlık sorunları, doğal afetlere maruz kalma, eğitim, ailevi sebepler askerliğin tecil edilme nedenleri arasında sayılabilmektedir. Tecil işlemleri 1111 sayılı kanunun 35. Maddesinde ayrıntılı bir şekilde anlatılmakta, özellikle eğitim nedeniyle erteleme işlemleri 35. Maddenin c bendinde açıklanmaktadır. Eğitim maddesinde öne çıkan ve en çok kullanılan sebep yükseköğrenime devam etmedir. Üniversiteye devam eden kişiler 29 yaşını aşmamak kaydıyla askerliklerini mezun olunacak tarihe kadar tecil ettirebilirler.

Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliği tecil ettirebilir?

Kanunda belirtildiği gibi 29 yaşını geçmemek kaydıyla kişiler, yükseköğrenime devam ettiklerini bildiren belgeleri gerekli kuruma sundukları takdirde askerliği tecil ettirebilirler. Eğer kişi 29 yaşını doldurmuşsa üniversiteye devam etse bile kaydını dondurup askerlik görevini yaptıktan sonra tekrar eğitimine devam edebilir.

Üniversiteden mezunu olan kimseler, 2 yıl daha askerliklerini tecil ettirme hakkına sahiptirler. Bu süre ilk ve ortaöğretimden mezun olan kişiler için 3 yıldır. Yüksek lisans, doktora, staj gibi programlardan mezun olanlar da mezun oldukları tarihten itibaren 1 yıl tecil yaptırabilmektedir. Master, doktora gibi programlarda eğitim görenler için askerlik tecil yaş sınırı 35 olarak belirlenmiştir. 35 yaşını doldurmasına rağmen kişinin eğitimi devam ediyorsa, bu yaştan itibaren ona artık tecil hakkı verilmez ve yüksek lisansa devam etse bile askere alınmasına karar verilir.

Eğer yurt dışında eğitim görüyorsanız, bağlı olduğunuz kurumun ülkemizden denklik almış olması gerekmektedir. Denkliğin olduğu durumlarda yurt dışında eğitim gören kişilerin de tecil hakkı bulunur. Bunların yanında bir üniversiteden mezun olan ve 2. bir üniversiteye başlayan, mezun olduğu üniversiteye denk veya ondan daha aşağıda bir üniversitede eğitim görenlerin tecil hakkı bulunmamaktadır.

Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan kişilerden, yurt içinde ve yurt dışında ülkeyi temsil eden, buluşları ile bir yenilik ortaya koyan, çalıştıkları alanda dünya çapında bir şöhrete sahip olanlar 36 yaşına kadar askerliklerini tecil etme hakkına sahiptirler.

Yorumlar

  1. Author

    merhaba 30 eylül 1990 doğumluyum.Mutfak sanatları akademisi ( MSA ) mezunuyum. 2013 yılı eylül ayında mezün oldum.Askerlik sürecim ile ilgili bilgi alabilir miyim ?

YORUM GÖNDER