Uykuyu Açmak İçin Bunları Yapın

Sağlık & Fitness

143598 yorum

Uykuyu Açmak İçin Bunları Yapın

Uykuyu açmak için neler yapabilirsiniz ? Uykunun önemi ve uykuyu açma yöntemleri. Uyku, insanın düşüncelerden arındığı, dinlenmeye geçtiği, sinir sisteminin...

Uyku, insanın düşüncelerden arındığı, dinlenmeye geçtiği, sinir sisteminin dinlendiği ve bağışıklık sisteminin onarıldığı bir zaman dilimidir.

Uykunun Önemi

Uyku, tahmin edilenden çok daha önemli bir konudur. Sadece uyumak değil aynı şekilde kaliteli bir uyku geçirmek, sağlık açısından son derece önemlidir. Yetersiz uyku, birçok fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olmaktadır.

Yetersiz uyku, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Normalden bir-iki saat az uyumak bile virüslere karşı savaşan hücrelerin azalmasına neden olur. Bunun sonucunda grip ve soğukalgınlığı gibi hastalıklara yakalanma riski oldukça fazlalaşmaktadır.

Uyku konusu, çocuklarda çok daha önemlidir. Büyüme hormonları, çocuklar uyuduklarında harekete geçer. Uyku düzeni olmayan çocuklarda gelişme sorunları görülmektedir. Astım gibi nedenlerle uyku sorunu yaşayan çocukların gelişimi daha yavaş olmaktadır.

Uyku bu kadar önemli ancak gece uykusudur asıl önemli olan. Gün içerisinde, iş yerinde, okulda uykunun gelmesi sorunlara yol açmaktadır. Gece uykusunu yeterince alamayan kişilerin gün içinde uykusu gelmektedir. Bu da konsantrasyon ve verimlilik konusunda sorunlara neden olmaktadır.

Uyku, sağlıklı bir aktivite olmasına rağmen fazlası da zarar verebilmektedir. İsteksizlik ve odaklanma sorunları ile uğraşmak istemeyenler gece uykusunu düzenli almalıdır. Aksi takdirde sosyal hayatımız olumsuz etkilenecektir.

Uykuyu Açma Yöntemleri

Uyku, gün içinde, zamansız bir şekilde geldiğinde uykuyu açma yöntemleri önem kazanmaktadır. Bunun için uygulanabilecek yöntemler herkeste aynı sonuçları vermemekle birlikte genel olarak sonuç alınmış uygulamalardır.

Uyku açma konusunda kahve son derece önemli bir yöntemdir. Kafein ile birlikte vücuttaki uyuma isteği azalma gösterecektir. Ancak günün her anında kahveye ulaşma konusunda sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Uyku açmak konusunda, kısa sürede olsa dışarı çıkmak son derece etkilidir. Kapalı ortamda kalmak, aynı ışıklandırmada oturmak, bilgisayar ekranına bakmak uykunuzu daha fazla getireceği için temiz hava almak geçici de olsa bir çözüm olmaktadır.

Uyku açmak için oturma şeklinizi değiştirmeniz de etkili olacaktır. Sürekli aynı şekilde oturmakuykuyu getirmektedir. Bu nedenle ara ara oturuş şeklinizi değiştirmek ve ayağa kalkıp tekrar oturmak da bu konuda etkili olmaktadır.

Uyku açma konusunda zamanınız varsa spor yapmanız son derece etkilidir. Ofis ortamında ise hafif egzersiz hareketleri ile uykunuzu açmanız mümkün olacaktır. Aynı şekilde merdivenlerden hızlı bir şekilde inip çıkmanız da uykunuzu açacaktır.

Uyku açma konusunda fırsat bulursanız su doku ve bulmaca gibi zihninizi yoracak etkinliklere yönelmelisiniz. Ayrıca, çok soğuk su içmeniz ve bu suya biraz da limon eklemeniz etkili olacaktır.

Uyku açma konusunda adrenalin de etkilidir. Korku dolu veya heyecanlı bir video izlemeniz uykunuzun açılmasında etkili olacaktır.

Uyku konusunda düzenli gece uykusu uyuma son derece önemlidir. Bu konuyla ilgili ilaçlara yönelmemenizde fayda vardır. Gündüzleri uyku açma konusunda size en uygun olanı deneyebilirsiniz.

Yorumlar

 1. Author

  Bence cay ya da kâhve icmeyi deneyin

  Author

  ayyyy evde ders calisirken uyukluyorum resmen

  Author

  Yarın sabah uyku EEG em var. Byüzden uyumamaya çalışıyorum. Göz kapaklarım hafifçe kapanıyor. Yüzümü yıkıyorum. Soda içiyorum.

  Author

  Okulda ders dinlerken göz kapaklarım istemsizce kapanıyor

  Author

  Aynen :'(

  Author

  Ders calisicam ama sürekli uykum geliyor

  Author

  Spor yapın bunun sebebi spor yapmamak ve gün içerisinde 1,5 litreden az su içmektir.

  Author

  Nekadar uyusam uyku yetmiyo bana yazilanlari uyguliycam

YORUM GÖNDER