Uzun Yola Çıkarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Seyahat & Turizm

11130 yorum

Uzun Yola Çıkarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Uzun yola çıkarken araçta bulunması gerekenler, uzun yola çıkarken alınacaklar listesi, uzun yola çıkarken ne yemeli, uzun yola çıkarken yapılması gerekenler nelerdir ?

Hepimiz milli ve dini bayramları iple çeker, en çok da ailemize kavuşacağımız için mutlu oluruz. Ne yazık ki herkes ailesinin yanında ikamet etmiyor, hatta bazıları için ailesinin bulunduğu şehre gitmek neredeyse bir çile.

Bu yüzden Uzun Yola Çıkarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir konusunda yapmış olduğum bir araştırma sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

1. Öncelikle gideceğiniz yola ait güzergahı belirleyin. Mevsim ve hava şartlarını göz önünde bulundurarak gideceğiniz zamanın tarihine yakın bir dönemde aracınızın bakımını yaptırın. Sonuçta kimse altında patlamaya hazır bir bombayla yola çıkmak istemez. Yola çıkmadan önce aracınızın aynalarını, benzininizi ve direksiyonunuzu kontrol ettikten sonra yola çıkmaya hazırsınız.

2. Mevsim ne olursa olsun gideceğimiz yere hemen ulaşmamız imkansız, mutlaka trafik çilesini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Eğer ani davranışlar sergiler, hatalı sollamaz yapar, süratinizi arttırırsanız kazaya davetiye çıkarmış olursunuz.

3. Aracımıza yerleştirdiğimizin eşyaların düzeni de en az aracın bakımı kadar önemlidir. Eğer dağınık ve aracı kısıtlayıcı bir eşya düzeni yaratırsanız, ani bir frende bütün eşyalar üzerinize devrilecek, eşyalar aracın camlarını kapatacak, sürücünün dikkatini dağıtacak olan bu devrilmeler de sizi muhtemelen bir kazanın içerisine sokacaktır.

4. Araçta bulunması gereken en önemli şey valizlerden önce bir ilk yardım çantasıdır. Olası bir kaza anında sizi kurtaracak şey çantalarınızdaki tencere tavalar değil, dolu bir ilk yardım çantasıdır.

5. Uzun Yola Çıkarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir konusunda konuşurken söylenmesi gereken belki en önemli şeyi söylemeden geçemeyeceğim. Emniyet kemeri. Uzun ya da kısa, yola çıkmadan önce kazanın hasarını azaltmak için mutlaka emniyet kemerinizi takınız.

6. Aracınızda eğer bir hava yastığı varsa sürücü ile hava yastığı arasında herhangi bir sert cismin bulunmamasına dikkat edilmesi gerekir.

7. Yangın tüpleri de bir araç için olmazsa olmazlardan biridir.Herhangi bir büyük ya da küçük çaplı yangında ihtiyaç duyacağınız dolu bir yangın söndürme tüpü hayatınızı kurtaracaktır.

8. Sürücünün yolculuk sırasında ihtiyaç duyacağı gözlük, su vb. ürünler araçta hazır bulunmalıdır. Yolculuğa çıkarken rahat ve terletmeyen giysiler tercih edilmelidir. Ağır ve yağlı yemek yemekten kaçınmalı kuru ve bizi uyuşturmayacak yiyecekler tüketilmelidir.

Uzun Yola Çıkarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir konusunda unutmamamız gereken bir diğer şey de kazaların büyük bir olasılığının düz yollarda meydana gelmesidir. Düz yollarda hızımız artar, şoför rahatlar uykusu gelir ve kaza kaçınılmaz olur. Siz de bu kurallara dikkat ederek gideceğiniz yere rahatlıkla varabilirsiniz.

YORUM GÖNDER