Vucut Geliştirme Boy Uzamasına Engel Mi ?

Sağlık & Fitness

9050 yorum

Vucut Geliştirme Boy Uzamasına Engel Mi ?

Vucut geliştirme ya da ağırlık çalışmak boy uzamasına engel değildir. Halk arasında doğru bilinen yanlışlardan biri de maalesef budur.

1964 yılında Japonya’da yapılan bir incelemenin sonucu, bugün ülkemizde hala tartışılıyor ve yanlış biliniyor. Japonya’da bir köyde yetişen çocukların kısa boylu olmaları dikkat çekmiş ve bunun nedenleri araştırılmış. Gelişme çağında olan çocukların çak ağır işlerde çalıştıkları ve sürekli sırtlarında yük taşıdıkları görülmüş. Ve bu tablo sonucu, ağır yük altındaki çocukların kemiklerinde yer alan büyüme plaklarının zarar gördüğü ve bay uzamasına engel olduğu gibi yanlış bilinen bir söylem yayılmaya başlandı. Japonya’nın köyünde yapılan inceleme sonucunda, böyle bir ibare bulunmamasına rağmen, halk arasında geliştirilen ve genişletilen söylem, bugün ülkemize kadar gelmiş durumda. Hatta bazı kaynaklarda böyle bir araştırmanın dahi olmadığı, bunun tamamen bilinçsiz bir grup tarafından çıkarıldığı bile belirtiliyor.

İnsanların boylarında genetik sınır denilen bir aralık vardır.

Bu aralık aile genleri tarafından belirlenir. Genetik aralığın bir alt, bir de üst sınırı vardır. Ve kişiler dış etkenler sayesinde boylarında ancak bu aralık oranında değişim yaratabilirler. Ve bu aralıkta ulaşabileceğiniz değeri değiştiren belli başlı ana faktörler vardır. Bunlar beslenme, uyku düzeni, sporsal aktiviteler, hastalıklar ve kullanılan ilaçlardır. Öncelikle bu bilgi herkes tarafından bilinmeli ve yapılacak olan yorumların bu bilgi doğrultusunda yapılması gerekmektedir.

Vücut geliştirmek için oldukça ağır antrenmanlar yapılmaktadır.

Özellikle çocuk yaşlarda vücut geliştirmeye başlamak, bu sporda iyi bir yer edinmek isteyenler için gereklidir. Kişilerin ulaşmak istedikleri seviye göz önüne alınarak bir planlama yapılması ve bu plan doğrultusunda çalışmaların sürdürülmesi ise vücut geliştirebilmenin ilk şartlarındandır. Düzenli antrenmanlar, doğru bir program ve zaman ile istenilen düzeyde vücutlara sahip olabilirsiniz. Çocuk yaşlarda başlanılan vücut antrenmanlarının ise kişilere sanıldığı gibi zararlardan çok faydası bulunmaktadır. Öncelikle erken yaşlarda ağırlık çalışmak kemik yapısını güçlendirmektedir. Vücut geliştirme antrenmanları esnasında büyüme hormonları tetiklenmektedir. Normal insanlara göre, bu sporla uğraşan kişiler kıyaslandığında, bu kişilerde vücut daha fazla büyümek ister. Ve bu büyümeye karşılık daha fazla besine ihtiyaç duyulacaktır. Yapılan bilinçli vücut geliştirme programlarında beslenme ve tüketilmesi gereken besinler de belirtilir ve bu sporla uğraşan kişilerin program doğrultusunda beslenmeleri sağlandığı için, herhangi bir gelişim eksikliği kesinlikle gözlenmez.

Çocuklarda boy uzunluğunu belirleyen en önemli unsur genetik faktörlerdir.

Bununla birlikte çocuk anne karnındayken annenin beslenme düzeni ile çocuk doğduktan sonra çocuğun beslenmesi de boy uzunluğuna etki etmektedir. Hareketsiz bir yaşamı olan, spor hayatı olmayan, düzensiz ve bilinçsiz beslenen, sınav stresinden bir türlü arınamayan çocukların boylarının genetik aralığın tabanında kalması kaçınılmazdır. Her ne kadar halk arasında ağırlık çalışmanın kemiklere baskı yaptığı ve gelişme döneminde olan çocuklarda boy uzamasına izin vermediği sanılsa da, bu söylemlerin dayandığı hiçbir bilimsel ve biyolojik dayanak bulunmamaktadır. Aksine vücut geliştirmenin çocukların genel gelişime sağladığı faydaları içeren birçok bilimsel dayanağa ulaşmak mümkündür.

YORUM GÖNDER