Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Sağlık & Fitness

10590 yorum

Vücut Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Vücut geliştirme teknikleri nelerdir ? Vücut geliştirmek için hangi metotlar uygulanmalıdır ? Sizler için araştırdık, detaylar bildiriyo.com'da..

Vücut geliştirmek, kaslı bir vücuda sahip olmak herkesin istediği hayal ettiği bir şeydir. Vücut geliştirmek için, vücut geliştirme tekniklerini bilmek gerekir. Herkesin metabolizmasının işleyişi farklıdır. Vücut geliştirmek için, metabolizmanıza uygun tekniği bulduğunuz takdirde, hızlı ve kolay bir şekilde istediğiniz gibi form tutabilirsiniz.

Vücut geliştirmek için antrenman yaparken, düzenli bir şekilde çalışın. Başarının anahtarı istikrardır. Her gün belirlediğiniz saatte antrenman yapmak için hazır olun. Vücut geliştirme çalışırken, kasların aynı hareketlere alışmaması için iki aylık periyotlarla çalışın. İki ay sonra çalıştığınız hareketleri değiştirin.

Vücut geliştirme hareketleri çalışırken dinlenmeye özen gösterin. Güç gösterisi yapmak, faydadan çok zarar verir. Bu nedenle antrenmanda ölçülü olun. vücut geliştirme de aşırı derecede fazla çalışma, vücutta bulunan kasların erimesine neden olabilir.

Antrenmana başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri uygulamalısınız. Isınma hareketlerinin eksikliği ciddi sakatlıklara sebep olur. Bundan kaçının. Antrenmandan sonra iyi bir beslenme şarttır. Karbonhidrat ve protein ağırlıklı besinleri tüketmek, vücudun kaybettiği enerjiyi yeniden kazanması için önemlidir.

Vücut geliştirmede birinci basamak antrenmanlardır. Ancak antrenmanda kesinlikle bir süre olmalıdır. Maksimum bir saat antrenman için yeterlidir. Bu süre vücut geliştirmede idealdir. Vücut geliştirmede uygulanan 3 teknik vardır.

1-  Tekrarlanan efor tekniği: Çok düşük veya çok yüksek olmayan ağırlıkla, gücünüz bitene kadar yapacağınız çalışma, bu tekniğin kapsamına girer. Örnek olarak; yapabileceğiniz maksimum tekrar sayısını 3 set uygulamaya çalışmalısınız. Bu şekilde kaslar zorlanarak gelişecektir. Kaslarınız bu çalışmaya alıştıktan sonra, kendinizin zorlanmadığını fark edeceksiniz. Bu aşamada ağırlık artırımına gitmek vücut geliştirme açısından iyi olur.

2-  Maksimum efor tekniği: Bu teknikte maksimum ağırlık kullanılmaktadır. 2 hafta boyunca, seçtiğiniz harekete yönelik, maksimum yük kullanılarak 3 tekrar yapılacaktır. 2 hafta sonra hareketi değiştirmeye dikkat etmelisiniz. Farklı hareketler kısa sürede verim almanız açısından önemlidir.

3-  Dinamik efor tekniği: Dinamik efor, ağırlıktan çok hıza önem vermenizi öğütleyen bir tekniktir. Ortalama bir ağrılıkla yapılacak olan hızlı tekrarlar, bu hareketin temelini oluşturacaktır. Hızlı bir şekilde uygulanacak 8 set ve 3 tekrar, kas hacmini artırmada etkilidir.

Vücut Geliştirme Çalışırken Dikkat Edilecek Bir Takım Hususlar

Kasları yorun. Önceden yorma, büyük kas gruplarını önceden yoracak hareketler yaparak küçük kas grubunu ön plana çıkarmanızı sağlayacaktır. Hareketlerinizi çeşitlendirin. Çeşitlilik, hareketlerin değiştirilerek yapılmasına özen göstermelisiniz.

YORUM GÖNDER