Yaşadığımız Acı Olayların Bizde Bıraktığı İzleri Nasıl Sileriz

Sağlık & Fitness

14420 yorum

Yaşadığımız Acı Olayların Bizde Bıraktığı İzleri Nasıl Sileriz

İnsanın hayatında bazı anlar vardır ki onlar asla hafızalardan silinmez. Her ne kadar silinmesini isteseniz de zamanı geldiğinde ya da o anı size hatırlatacak bir durum yaşandığında doğrudan kendini gösterir. Böyle durumlarda ise insan kendini yıkık ve bitkin hisseder. Sonuçta bu olumsuzluğun hayatınızdan bir şekilde çıkması ve hafızasından silinmesi gerekir. Bu yöntemi izlerin silinmesi değil de geri de bırakmak diyerek anlatmak daha kolaydır aslında. Çünkü izler insanda sigara bağımlılığına benzer. Bazılarımız hiçbir şekilde geride bıraktığımız izleri de inkar edemez. Bu bazen travmatik bir olay olabilir bazen de kötü yaşanmış bir geçmiş.

Bunun nedeni insanın geçmişte yaşadığı olayların zaman dilimi içerisinde unutulmayacağını düşünmesinden kaynaklanıyor. Ve sürekli olarak içimizden tekrar ettiğimiz konu beynimize iyice kazınıyor. Buna beynin kendisini koruma duygusu da deniyor. Beyninize kötü duyguları silmesi gerektiğini hatırlatmalısınız. Örneğin sırtınızda taşıdığınız kokan bir patates çuvalını beyniniz kendisini korumaya aldığından her patates gördüğünüzde size hatırlatacaktır. Buna beynin reddetme duygusu denir.

  • Öncelikli olarak o ana ne varsa hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. O anı hatırlatacak hiç bir şeyin sizin gözünüzün önünde olmasına izin vermemelisiniz. Çünkü beyin artık onu en dibe atmıştır ve siz istemediğiniz sürece de geri getirmeyecektir.

  • Kendinizi affetmelisiniz sürekli olarak pişmanlık duygusu içerisinde olduğunuz zaman geçmişi hiçbir zaman unutamazsınız. Kendinizle barışık bir hayat sürdürmeyi denemelisiniz. Kendinize bir fırsat daha vermelisiniz.

  • Geçmişe saplanıp kalmayın yaptıklarınız değil yapacaklarınıza hedeflenin kendinize ne kadar güvenirseniz geleceğe de o kadar iyi hazırlanırsınız. Başarmak insanın doğasında vardır ve insan azim ettiği sürece de başaramayacağı hiç bir şey yoktur. Sizin için önemli olan şu andır.

  • Geçmişe öldü gözüyle bakınız çünkü ölü zamanın hiç kimseye faydası olmaz. Unutmayın ki bir daha 18 yaşında olmayacaksınız ve düştüğünüzde canınız aynı şekilde yanmayacak.

  • Kendinize seçme hakkı tanımalısınız. Dökülen bir sütün arkasından pişmanlık duyacağınıza yerine yenisini almak durumu kurtaracaktır.

  • Unutmayın ki siz istemediğiniz sürece hafızanızdakileri de hiç kimse silemez.

YORUM GÖNDER