Yaşlanmayı Hızlandıran Faktörler Nelerdir ?

Sağlık & Fitness

8870 yorum

Yaşlanmayı Hızlandıran Faktörler Nelerdir ?

İnsanların korkulu rüyası yaşlanmayı hızlandıran faktörler ve etkenler nelerdir ? Yaşlanmayı geciktirmek için neler yapılabilir ve hangi tedbirler alınabilir ?

İnsan hayatında engellenemeyen gerçeklerden biri de yaşlılıktır. İnsanoğlu bu olgunun önüne geçemiyor. Herkesin daha genç kalmayı düşündüğü ve arzuladığı da bir gerçeklik olarak önümüzde duruyor. O halde insanların yaşlanmayı hızlandıran faktörler konusunda bilgi edinip buna göre önlem almaktan başka bir çaresi yok. Peki yaşlanmayı geciktirmek için neler yapılabilir, ne gibi tedbirler alınabilir?

Bilim adamlarının yaptığı birçok araştırma, insanlardaki yaşlanma olgusunun direk olarak güneş ve ışınları olduğunu ortaya koymaktadır. Her ne kadar atalar güneş girmeyen eve hekimin gireceğini söylemiş olsa da güneşten kaynaklanan olumlu etkilerin bir noktadan sonra tamamen tersine dönerek zararlarının arttığı geçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. Özellikle güneş altında gereğinden çok kalındığında ciltte büyük olumsuz etkiler yapıyor ve insanların yaşlanmasına sebep oluyor. Günümüzdeki bronzlaşma sevdası yüzünden bilhassa kadınlar olması gerekenden daha hızlı yaşlanma etkisine maruz kalıyor.

Yaşlanmayı hızlandıran faktörler içinde uyuşturucu, alkol ve sigarayı da saymak gerekiyor. Çünkü bu tür alışkanlıklar vücudun normal işleyiş düzenini bozuyor ciltteki damar yollarında yetersiz bir çalışmaya neden oluyor. Vücudun diri ve genç kalabilmesi için bol miktarda kana gerek duyduğu için vücudun bu zararlı maddelerden uzak durması büyük önem arz ediyor.

Kötü alışkanlıklar kadar yaşlanmayı hızlandıran faktörler içinde hava kirliliğinin de etkisinden bahsetmek gerekiyor. Soba ve fabrika dumanı ile arabaların egzoz gazlarının da ciltteki dokuların ölmesine neden olarak yaşlanmayı hızlandırdığı biliniyor.

Bir başka olumsuz etmen olarak da stres ve uykusuzluk olarak sıralanabilir. Kimi zaman stres uykusuzluğa, kimi zaman da uykusuzluk strese neden olsa da her iki durumda da bu vücutta yaşlanmayı hızlandıran faktörler içinde yer alıyor. Günümüz şartlarında stresten uzak kalmak her ne kadar zor olsa da eğer geç kalmak ve genç görünmek istiyorsak bu konuda da dikkatli olmamız gerekiyor.

Hadi yaşlanmayı hızlandıran faktörler nelerdir diye saymışken buna kullanılan yanlış makyaj malzemelerini de ekleyelim. Çünkü ucuz ve kalitesiz makyaj malzemeleri bedenin ve cildin çabuk yaşlanmasına neden olan zararlı bileşikler içeriyor. Bu nedenle bilhassa organik malzemelerden yapılan makyaj malzemelerini tercih etmek gerekiyor.

YORUM GÖNDER