Yemek Odası Takımı Nasıl Seçilmeli

Ev & Yaşam

13220 yorum

Yemek Odası Takımı Nasıl Seçilmeli

Yemek odası takımı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yemek odası takımı nasıl seçilmeli? Detaylar bildiriyo.com'da...

Yemek odaları leziz yemeklerin yapılıp ailece veya dostlarla yendiği, özellikle kadınlar için büyük öneme sahip olan evimizin nadide köşelerinden birisidir. Dekorasyon konusunda kat edilen aşamalar, her geçen gün evlerimizi daha yaşanılır, huzurlu ve güzel mekânlar haline getiriyor. Şık ve güzel evlere sahip olmak için binlerce lira vermeye gerek yok. Zaten doğru ve zevkli yerleştirilmemiş mobilyalar ve diğer aksesuarlara ne kadar para verilirse verilsin eklerinizi şık algısından uzaklaştıracaktır. Yemek odası seçerken de göz önünde bulundurulması gereken bazı püf noktaları vardır;

  • Yemek odası dizaynı yapılırken bütün mobilyaların, halıdan bibloya, sandalyeden masaya kadar her detayın birbiri ile uyumlu ve düzenli olması gerekir. Bu uyum ve düzen genellikle renkte, şekilde ve kalitede aranmaktadır. Aldığınız mobilyalara uygun aksesuarları tamamlayıcı ayrıntıları bulmanız gerekir.
  • Hangi oda olursa olsun, hayatımızı geçirdiğimiz ve rahat etmek istediğimiz evlerimizde kolaylıkla aktivitelerimizi gerçekleştirebilecek ferah bir alanın olması gerekir. Yemek odasını seçerken önemli olan odayı doldurmak değil, az ama gerekli eşyalarla dekore edip yaşam alanları da oluşturabilmektir.
  • Piyasadaki binlerce yemek odası takımı modellerinden hangisine karar vereceğinizi bilmiyorsanız belki de bu işin eğitimini almış deneyimli uzmanlar size yardım edebilir. Seçimden önce tarzını belirlemeniz gerekir. Klasik mi, avangard mı yoksa country mi? Bunu belirledikten sonra seçim yapmak daha kolay olacaktır.
  • Yemek odası takımları içinde en önemli parça olan masaların büyüklüğü odanın genişliği ile paralel olmalıdır. Masa, herkesin sığabileceği oranda olmalı, oturan kişiler rahat etmelidir. Ortalama bir yemek masasının boyutu 90 santimetredir. Böylece tüm tabaklara ve diğer servis malzemelerine yer kalır. Herkes oturduktan sonra bile oda içinde rahatça hareket edilebilmelidir.
  • Yemek odaları genellikle masa, sandalye, konsol, gümüşlük ve benzeri parçalardan oluşur. Bunları birleştirmek kişinin zevk ve beğenilerine kalır. Odanız küçükse konsoldan veya gümüşlükten vazgeçebilirsiniz. Küçük odalara rahat hareket imkanı veren yuvarlak masalar, büyük odalara ise dikdörtgen olanlar idealdir.
  • Yemek odalarını daha şık gösteren diğer bir detay ise aynadır. Masanın yanına yerleştirilen gösterişli bir ayna odaya farklı bir hava katacaktır.

YORUM GÖNDER