Yeni Evlenenler için Mobilya ve Dekorasyon Fikirleri

Ev & Yaşam

13380 yorum

Yeni Evlenenler için Mobilya ve Dekorasyon Fikirleri

Yeni evlenenler için mobilya seçimi yapmak ve hangi mobilyayı alacağına karar vermek oldukça güçtür. Mobilya dekorasyonu fikirlerimize göz atarak olması muhtemel bir kavganın önüne geçebilirsiniz :)

Evlilik gerçekten meşakkatli iş, ama telaş tatlı olunca işler de kolaylıkla yapılıyor. Evlilik hazırlıklarının en önemli ayağı oturulacak evin döşenmesidir. Bu noktada evinizi döşerken ne tarz bir mobilya seçmeni gerektiğini belirlemelisiniz. Buna “tarzını belirlemek” diyebiliriz.

Evinizdeki tüm eşyaları belirli bir tarza göre alırsanız şahane bir evde oturabilirsiniz. Çünkü her şeyden azıcık olsun! Derseniz bir bakmışsınız, evinizin içi tam bir karmaşaya dönüşmüş!  O yüzden ik belirlemeniz gereken şey tarzınızı seçmektir.

Rustik, country, avangart, modern, spor, retro, eklektik, bohem gibi bir tar ya da akım belirlemelisiniz.

Ne Kadar harcamalıyım?

Tarzınız belliyse artık bu tarz için en uygun bütçeyi belirlemenin vakti gelmiştir. Doğru bütçe ve doğru ürünleri birleştirebilirseniz,  harika alışverişler yapabilirsiniz. Çünkü her tarzdan mobilyayı farklı fiyatlara bulmanız mümkündür. Yani düşük bir bütçeyle de yüksek bir bütçeyle de Rustik bir tarzı benimseyebilirsiniz. Yeter ki seçimlerinizde kararlı olun. Bütçenizi gerçekçi bir şekilde belirleyin ve o bütçenin dışına çıkmayın. Çünkü o bütçe her seferinde biraz daha yükselir. O nedenle belirlediğiniz limiti asla aşmayınız. Böylece ödeme dengenizi de bozmamış olursunuz.

Ölçüleri doğru aldık mı?

Evin içini döşemeden önce evinizin tüm uzunluklarını hesaplamalısınız. Tavan yüksekliği de dahil olmak üzere odalarınızız genişliğini, pencereleri, kaloriferleri, süpürgelikleri ve sütunları da hesaba katarak sakin ve ince bir hesap yapmalısınız. Çünkü eviniz geniş ama kullanışsız olabilir. Geniş bir salonun bir köşesinde 3 metrekare yer işgal eden bir kiriş olabilir. Bu gibi etkenlere dikkat ederek kullanılabilir alanları belirlemelisiniz. Alacağınız mobilyaları bu ölçülere göre almalısınız.

İhtiyaçlarımız Neler?

Bir ev için alınacak yüz binlerce eşya olabilir. Alınacak tüm eşya ve malzemeleri ne için alacağınızı kendinize sorun ve bunları bir kenara not edin. Koltuğunuzu ne için alacağınızı bile yazın. Çünkü üzerinde uzanmak istediğiniz bir 3’lü koltuk ile misafirin oturması için alınacak koltuk aynı olamaz. Çok kitap okuyan biri iseniz alacağınız koltuğun farklı özelliklere sahip olması gerekir. Mutfaktan salona, oturma odasından yatak odasına kadar ihtiyacınız olan her şeyi hesaplayın ve en doğru kararlar için eşinizle karşılıklı konuşup eşyaların ve mobilyaların neler olacağına karar verin. Gereksiz alacağınız her eşya ve mobilya hem ek külfete neden olacak hem de evinizi daha da daraltacaktır.

Kullanışlılık ve Pratiklik

Eviniz için aldığınız tüm eşyalarda aramanız gereken özellik pratik ve kullanışlı olmasıdır. Misafiriniz çok geliyorsa kanepeleriniz yatağa dönüşebilmelidir. Eğer küçük çocuklarınız varsa kumaşlarınızı daha az kir gösteren kumaşlardan seçmelisiniz. Özellikle nano teknolojili kumaşlar leke tutmuyor.  Dar bir eviniz varsa daha küçük mobilyalar seçmelisiniz. Mobilyaların altı süpürülebilir olmalı… Bunun gibi dikkat etmeniz gereken yüzlerce püf noktası bulunmakta!  Bu hususlara dikkat ederek alışveriş yaparsanız hayatınızı daha da kolaylaştırmış olursunuz.

Klasik ve ağır mı ? Modern ve hafif mi?

Mobilya seçiminde en çok bu ikisi arasında kalınır. Bir yanda günün trendlerini takip etmek ve göze hoş gelen mobilyalar seçmek diğer yandan, klasik mobilyalar ile evi daha ihtişamlı göstermek! Bu ikisi arasında karar vermek, tamamen sizin karakterinize bağlıdır. Bu konuda hiç kimsenin tavsiyesini dinlememelisiniz. Eşinizle birlikte en doğru mobilya sitiline karar vermelisiniz. Çünkü hiç kimse siz olamaz. Bu yüzden klasik mi modern mi sorununa kendi bakış açınızla çözüm bulmalısınız.

Kiracı mısınız? Ev sahibi mi?

İlk eviniz ilk mobilyalarınız… Kulağa çok hoş geliyor. Eğer evlilikten sonra yerleşeceğiniz daire size aitse dilediğiniz seçimleri yapabilirsiniz ama değilse daha küçük, daha hafif ve demonte mobilyalar seçmeniz gerekir. Çünkü kirada oturuyorsanız her an evden çıkma ihtimaliniz bulunuyor demektir. Ev taşımak zorlu bir süreçtir o yüzden ağır ve büyük mobilyaları taşımak gerçekten çok yorucu olacaktır. Bu nedenle hem eşyaların daha az yıpranması hem de daha kolay taşınması için kiracıların daha hafif ve daha küçük eşyalar seçmesinde fayda vardır.

YORUM GÖNDER