Yeni Mezun olanlar nasıl iş bulabilir?

İş & Finans

10450 yorum

Yeni Mezun olanlar nasıl iş bulabilir?

Üniversiteden yeni mezun oldunuz ancak kimse size iş vermiyor! Kara kara düşünüyorsunuz. depresyona girmek üzeresiniz bu noktada ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz! Eğer bu durumdaysanız hiç endişe etmeyin! Çünkü zorlu iş hayatına henüz başlamadınız ve belki de bundan sonraki süreçte yapacağınız en uzun tatili yapıyorsunuz. Bu açıdan bakın ve iş hayatına depresyon ile değil keyifle hazırlanın. Çünkü disiplinli bir arayışa girdiğinizde istediğiniz işi bulacaksınız. Peki bu süreci kolaylaştırmak için neler yapabilirsiniz.

İnançlı olun: İş bulacağınıza dair umudunuzu asla kaybetmeyin. Bu sizi güdüleyecektir.

Çalışmak istediğiniz pozisyonda can alıcı noktaları araştırın: Eğer bir pozisyonda çalışmak istiyorsanız o pozisyon için işverenin ne istediğini tam olarak öğrenin. Mutlaka beklenen farklı yetkinlikler vardır. O yetkinliklerinizi geliştirin.

Kariyer siteleri ve şirketler: İş arama ve bulma aşamasında en çok mesaiyi bu alanda yapacaksınız. Kariyer sitelerinin tamamına çok iyi hazırlanmış profiller koyun. Her yeri eksiksiz doldurun. Başvurularınızı kendinize uygun pozisyonlardan seçin. Ucu açık yükselme olanağı olan işleri seçmeye çalışın. Başvuru yaptığınız yerlerin size katkı sağlaması yüksek işyerleri olmasına dikkat edin. Sadece kariyer sitelerine değil şirketlerin insan kaynakları bölümlerine de başvurun. Bir firmayı çok istiyorsanız o firmanın hem personel alımlarını takip edin hem de imkânınız varsa işe alımları yapan personelin üstündeki yöneticilere ulaşmaya çalışın.

Staj Yapın: Kaliteli bir firmada staj yapmak, yeni mezun biri oalrak size iş bulma imkânı sağlayabilir. Birçok personel staj yaptığı yerde işine devam eder. Stajınıza gereken önemi gösterin işi öğrenmeye çalışın. Aktif süreçleri iyi yönetin.

İşçi ve personel arayan danışmanlık şirketlerini araştırın: Artık bir çok firma danışmanlık şirketleri vasıtası ile personel alımında bulunuyor.  Danışmanlık şirketlerini ve onların ilanlarını inceleyin.

Linkedin Kullanın: Birçok kariyer sitesinden farklı olarak Linkedin sitesi iş bulma konusunda diğer kariyer sitelerine nazaran daha başarılı sonuçlar veriyor. Bu yüzden Linkedin’de iyi bir profil oluşturun. Yeteneklerinizi tam olarak işaretleyin.

Tanıdık ve Akrabalar: Aslında ülkemizde işler biraz da tanıdıklar vasıtası ile dönüyor. Bu nedenle iyi bir iş bulmak için etrafınızı yoklamanızı tavsiye ediyoruz. Burada demek istediğimiz ehil olmadığınız işlerde çalışmanız değildir. Ancak referanslar iş bulmanıza yardımcı olacaktır.

YORUM GÖNDER