Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir ?

İş & Finans

11970 yorum

Yeni Mezunlar Nasıl İş Bulabilir ?

Üniversiteden yeni mezun oldum, nasıl iş bulabilirim ? gibi sorulara cevap arıyorsanız, sizler için yeni mezunlar nasıl iş bulabilir araştırdık, detaylar bildiriyo.com'da..

Ülkemizde üniversite okuyan gençlerin hemen hepsinin en büyük korkusu mezun olduktan iş bulamamak veya eğitimini aldıkları bölümlerde çalışamamaktır. Okuldan yeni mezun olan gençler, kendilerine uygun iş ararken birçok olumsuz durumla karşılaşmakta, iş bulamadıkça da duygusal çöküntüye uğramaktadır. Yeni mezunların iş arama sürecinde duygusal çöküntüye uğramamaları, iş aramaktan vazgeçmemeleri için, öncelikle yeteneklerinin, imkân ve kabiliyetlerinin üzerinde durmaları bu özelliklerinin farkında olarak hareket etmeleri çok önemlidir. İş arama sürecinin en önemli konusu özenli ve farklı hazırlanmış CV, hangi tür firmalara iş başvurusu yapacağı, CV ve özgeçmişini, çok sık kullanılmaya başlayan kariyer sitelerine, iş başvurusu yapmayı düşündüğü firmalara, çevresindeki tanıdığı kişilere vermek, iş görüşmelerine gitmek, mülakatlara gitmek, yazılı ve/veya sözlü sınavlara katılmaktır. Belki birçok görüşmeden olumsuz sonuçlar alacak olan yeni mezunun, karşılaştığı sorun ve engellerden yılmaması ve hedefine ulaşabilmek için yılmadan çalışması gerekmektedir. İş arayan yeni mezunun hedefine ulaşabilmesi için yararlı olabilecek stratejiler;

Yetenek ve kabiliyetlerinizin farkında olun ve kullanmayı bilin.

Yeteneklerinizin farkında olmak ve bunu kullanabilmek, etkili ve akıcı konuşabilmek, planlama yapabilmek, ekip çalışması yapabilmek, kısa sürede doğru iletişim kurabilmek size iş görüşmesinde avantaj sağlar.

Çalışmayı düşündüğünüz alanla ilgili yeteneklerinizi geliştirin

Çalışmayı planladığınız alanla ilgili ekstra eğitim almak, staj yapmak, gerekiyorsa profesyonel yardım almak size iş bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Önceden hazırlık yapın

İş görüşmesine gitmeden önce mutlaka kendi kendinize prova yapmanız, görüşme sırasında heyecanınızı yenmenize yardımcı olacak, öz güveniniz artacak, hatta konuşmayı istediğiniz şekilde yönlendirmenizi sağlayacaktır. İş görüşmelerinde, ukalalığa kaçmayan özgüven gerçekten çok etkileyicidir.

Sosyal mecraları kullanmayı bilin

Herkes gibi personel arayan firma ve kurumlar da sosyal mecraları kullanıyor. En azında işe alacakları kişinin, sosyal paylaşım sitelerinden araştırmalarını yapıyorlar. Ayrıca kendinize ait sosyal ağları kullanarak iş aradığınızı duyurabilir, arkadaşlarınıza bu konu ile taleplerinizi ileterek size yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz.

İş fuarları ve kariyer günlerini takip edin

Personel arayan firmalar, iş fuarları ve kariyer günlerini takip eder, hatta bazı firmalar doğrudan böyle organizasyonlar tertipleyerek yeni personel temin etmek için arayışlara girebilir. Bu tip faaliyetlere mutlaka katılın ve firma temsilcilerine CV’ nizi mutlaka bırakın.

İş aradığınızı arkadaşlarınız ve yakın çevrenizle paylaşın

Arkadaş çevreniz, aileniz, yakınlarınız, daha önce çalıştığınız yerlere, staj yaptığınız firmalara iş aradığınızı söyleyerek iş bulma şansınızı artırabilirsiniz.

İş ilanlarını, sınav ve mülakat duyurularını takip edin

Personel alımı yapacak firmalar doğal olarak en iyi personelle çalışmak ve çalışanlarından en yüksek verimi almak ister. Bu nedenle işe alacakları adaylar arasında sözlü ve yazılı sınavlar, mülakatlar yapabilir. Bu tip sınav ve mülakatlara elinizden geldiğince iyi hazırlanmalı, yetenek ve bilgilerinizi maksimum seviyede göstermelisiniz. Bu sizi diğer adaylara karşı daha avantajlı konuma getirecektir.

YORUM GÖNDER