Yüksek Emekli Maaşı Almak için Bunları Yapın

Devlet & Politika

49841 yorum

Yüksek Emekli Maaşı Almak için Bunları Yapın

Yüksek emekli maaşı almak için ne yapmalı? Emekli maaşını yüksek almanın formülü nedir? Emekli maaşını belirleyen unsurlar ve emekli maaşının hesaplanması...

Ülkemizdeki çalışanların en büyük sorunlarının başında, emekli olduktan sonraki zamanlarda bağlanan emekli maaşlarıdır. Birçok çalışanın maaşı, emekli olduktan sonra düşmekte ve emekli geçimlerin sağlamakta çok zorlanmaktadır. Düşük emekli maaşı sadece emeklinin değil aynı zamanda, emeklinin ölümünden sonra geride bıraktığı eş, çocuk ile anne ve babasını da etkilemektedir. Bu nedenle çalışanlar emekli olmayı mümkün olduğu kadar geciktirmeye ve emekli olduktan sonra da geçimini temin etmeye yetecek kadar yüksek bir emekli maaşının hayalini kurmakta ve yüksek emekli maaşı alabilmek için çeşitli çareler aramaktadır.

Emekli Aylığını Belirleyen Unsurlar

Emekli aylığının miktarını belirleyen iki temel unsur vardır. Birincisi çalışma süresi ve ödenen primin gün sayısı. Çalışma süresi ve ödenen pirim gün sayısı ne kadar çoksa bağlanacak emekli aylığı o kadar yüksek olacaktır. İkinci unsur ise sigortalı olarak çalışanın işveren tarafından bildirilen sigorta primine esas olan (SPEK) ücret miktarıdır. Bildirilen bu ücret yıllık ortalama kazancı etkiler. Saydığımız bu iki unsur emekli maaşının miktarını doğrudan etkiler.

Emekli aylığı Hesaplaması

4A’ lı olarak çalışanların 1999 yılından önceki dönem için ilk 5.000 günlük dönem için bağlanan aylık % 60 ve 5.000 gün sonrası için her 240 güne emekli maaşında % 1 lik bir artış uygulanır. 25 yıl sigortalı olarak çalışan (9.000 gün) bir emekliye bağlanacak maaş, son aldığı maaşın % 76. sı kadardır. 1999 yılından sonraki dönem için ilk 3.600 güne % 35, takip eden her 360 gün için emekli maaşına % 2 ve 9.000 günü takip eden her 360 güne karşılık % 1.5 lik bir artış verilir. 25 yıllık (9.000 gün) bir çalışanın aylık bağlanma oranı % 65.tir. 01.10.2008 yılından sonraki her yıl için emekli maaşı % 2 oranında artırılır. Bu dönemden sonra emekli olan 25 yıllık bir çalışana emekli maaşı % 50 oranında bağlanır. Yani kısaca emekli maaşı bağlanma oranları düştükçe, alacağınız emekli maaşı da düşüş gösterir. Sigortalı, sigorta primine esas kazancını yükseltebilse ve primini de buna göre yatırtabilse, emekli aylığı otomatikman artış gösterecektir. Ama bunu yapmak çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bu nedenle emekli aylığını artırmak için hemen herkes çaba göstermektedir. Tam da bu noktada karşımıza puantaj 7 kodu kurtarıcı olabilir.

Puantaj 7 Kodu Ne İşe Yarar?

Puantaj 7 kodundan yararlanmak için öncelikle gününüzün yeterli olması ve aylığınızı az göstermeniz gerekir. Bunu kısaca bir örnekle açıklamak gerekirse; mesela 2.000 lira maaş alıyorsunuz. Aldığınız 2.000 liralık maaşı 30 gün değil de puantaj 7 kodu üzerinden sigortaya 5 gün olarak bildirilmesini sağlayın. Aylık hesaplaması yapılırken, günlük hesaplama baz alınır. Yani aylığınızı 5 gün üzerinden bildirilmesini sağlarsanız; günlüğünüz 400 tl. üzerinden hesaplanır. Bu hesap aylık maaşa vurulduğunda, sigorta priminiz en yüksek değer üzerinden yatırılmış gibi hesap edilir. Fakat burada unutulmaması gereken önemli bir konu var. O da geçmiş dönemlerdeki çalışma gün sayınız ve kazancınızın emekli maaşınızı etkileyeceğidir.

Unutmayın

Prim gün sayınız dolmuşsa, asgari aylığın üç katından daha az sigorta priminiz 30 gün olarak yatmışsa, çalışacağınız her ayın, alacağınız emekli maaşınızın düşeceğini unutmayın. Mümkün olduğu kadar 4A’ lı olarak emekli olun. Zorunlu bağ-kur, isteğe bağlı bağ-kur, tarım bağ-kur, isteğe bağlı sigorta, tarım ssk gibi seçeneklerden uzak durun. Emeklilik için gerekli gün şartını doldurmuşsanız, yaşınızın dolmasını bekliyorsanız ve asgari ücretli olarak bir işte çalışıyorsanız, işvereniniz ile konuşup, prime esas kazancınızı puantaj 7 kodu üzerinden ve daha az gün olarak bildirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Son söz olarak emeklilik planlarınızı, emekliliğinize son birkaç yıl kala değil, en az 10 yıl önceden yapın.

Yorumlar

  1. Author

    ben 2010 8 ayın 3 de ssk başlangıcım fakat tansiyon hastasyım çalışmakta zorlanıyorum ayreten migren hastasıyım şu an bir özel sektorda çalışmaktayım fakat şidetli yuksek tansiyonda dolayı işte verimsiz oluyorum emekli olmam için ne yapmalıyım yaş 1972 bana yardımcı olursanız sevinirim

YORUM GÖNDER