Yumurta Akının Cilde Faydaları Nelerdir?

Sağlık & Fitness

22320 yorum

Yumurta Akının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yumurtta akının cilde faydaları nelerdir ? Yumurta akı maskesi hazırlama ve hazırlanan yumurta akı maskesinin cilde uygulanması ile ilgili detaylı bilgiler !

Protein ağırlıklı olan yumurta, gözenekleri küçültme, gözenekleri temizleme, cilt sıkılaştırma ve fazla yağı alma gibi özelliklere sahip olduğundan birçok cilt ve saç maskelerinde bulunan bir besin kaynağıdır. Yumurta akı ile hazırlanan cilt maskeleri düzenli olarak kullanıldığında cildiniz fazla yağdan, akne ve sivilcelerden, siyah noktalardan arınır. Hayalinizdeki pürüzsüz parlak ve sağlıklı cilde kavuşmanızı sağlar.

Yumurta Akının Cilde Faydaları Nelerdir?

Vücudun ihtiyaç duyduğu B kompleks vitaminleri ve protein açısından oldukça zengin yapıya sahiptir.
Klinik araştırmalar sonucunda içerisindeki selenyum maddesi damar sertleşmesini önlediği gibi bazı kanser türlerinden koruma sağlar.
Kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eden ve sistemin enerji üretmesine yardım eden B kompleks vitaminleri içerir.
Zamanla cilt yüzeyinde biriken ölü hücreleri temizler.
Cildi daha sıkı ve sağlıklı göstermekle kalmayıp sivilce ve akne oluşumunu engeller.
Gözenekler içinde bulunan fazla yağı temizler ve gözenekleri küçülterek daha korunaklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Hadi Yumurta Akı Maskesi Hazırlayalım!

Yumurta Akıyla Akne Maskesi

1 tane yumurtanın sarısı ile beyazını ayırdıktan sonra beyazını köpürene kadar çırpın. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz yumurta beyazına birkaç damla limon suyu ilave edebilirsiniz. Maskeyi eşit miktarda olacak şekilde tüm yüzünüze dağıttıktan sonra 15 dakika bekleyin ve ılık suyla yüzünüzü durulayabilirsiniz. Maskenin etkilerini görmek için haftada bir veya iki kere uygulayabilirsiniz.

Kırışıklıklar İçin Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı sayesinde derin olan kırışıklıkların görünümünü azaltabilir, ince olan kırışıklıkları da ortadan kaldırabilirsiniz. 2 tane yumurtanın akını bir kase içerisinde köpürünceye kadar çırpın. Hazırladığınız maskeyi dairesel hareketlerle masaj şeklinde yüzünüze uygulayın. Ardından 30 dakika bu şekilde bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın ve havlu yardımıyla güzelce durulayın.

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Yumurta Akı Maskesi

1 yemek kaşığı sirke, yarım limon suyu ve 2 yumurta akını bir araya getirin ve karışım köpürene kadar çırpın. Hazırlanan karışımı boynunuza ve yüzünüze parmaklarınızla eşit ölçüde sürün. Ancak göz çevrenize sürmeyin. Maske 10-15 dakika kadar bekledikten sonra soğuk suyla yıkayın. Temiz bir havlu yardımıyla yüzünüzü iyice kuruladıktan sonra nemlendirici sürebilirsiniz.

YORUM GÖNDER