Yurtdışında Doğum Yapmak: Ne Kazandırır

Devlet & Politika

55190 yorum

Yurtdışında Doğum Yapmak: Ne Kazandırır

Yurtdışında doğum yapmak ne kazandırır ? Yurt dışında doğum yapmanın avantajları nelerdir ? Yurt dışında doğum ve vatandaşlık detayları neler ?

Yurt dışında doğum yapmak başta vatandaşlık hakları olmak üzere eğitim, sağlık, ve vizesiz dolaşım hakkı gibi birçok imkan sağlıyor. Ülkemizden yurt dışında doğum yapmak için en çok başvurulan ülkeler başta Amerika olmak üzere Kanada,  Avustralya ve Avrupa ülkeleri…  Özellikle Amerika’da doğum Green card başvurularını kabulünün zorlaşmasıyla her geçen gün artıyor.

Amerika’da doğum yapmanın avantajları nelerdir?

Amerika’da doğum yapan annelerin çocukları Amerikan vatandaşı oluyor. Çocuk sayesinde anne babası da Amerika’da yaşayabiliyor. Ayrıca üniversite eğitimini Amerika dışından gelenlere göre 5’te 1 oranında ödüyorsunuz.  Amerikan vatandaşları dünya üzerindeki ülkelerin %90’ına vizesiz seyahat edebiliyor.  Sağlık hizmetleri konusunda oldukça gelişmiş olan Amerika vatandaşlarını bu imkânlardan faydalandırıyor.

Doğum için Amerika’ya ne zaman gidilmelidir?

28 hafta içinde Amerikan konsolosluğundan vize alınmış olması gerekiyor. Çünkü daha ileri hamileliklerde vize alımında veya uçuşlarda sıkıntı çıkabiliyor. 32. Haftadan itibaren doktordan “ uçuş yapmasında bir sakınca yoktur” yazılı rapor alınması gerekiyor. Doğum için gidileceğinden, hamileliğin ilk 3 ayında yapılan tüm tahlil ve ultrason görüntülerinin yanınızda olması gerekiyor.  Ayrıca doktorunuzdan İngilizce yazılmış, hamilelik durumunuzu gösteren bir rapor almanız da size büyük fayda sağlayacaktır.  Amerika’da doğum normal doğum şeklinde yapılmaktadır. Bu noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir.

Amerika’da doğum maliyeti ne kadardır?

Amerika’da doğum maliyeti 8 bin dolar ile 15 bin dolar arasında değişmektedir.  Büyük şehirlerde 15 bin civarında küçük şehirlerde ise 10 bin dolar civarında masraf çıkmaktadır. Doğum epidural anestezi ile de yapılabilmektedir.

Doğum Belgesi ve Vatandaşlık

Doğum gerçekleştikten sonra Amerikan nüfus idaresine giderek doğum belgesini ibraz etmeniz gerekiyor. Bu belge tıpkı bir nüfus cüzdanı işlevi görmektedir.  Doğum belgesi ile pasaport çıkarabiliyorsunuz. Doğumdan 15 gün sonra  Türkiye’ye dönebilirsiniz.  Türkiye’ye döndüğünüzde elinizde doğum belgesi ve Amerikan pasaportu oluyor. Doğum belgesini noterde yeminli tercümana çevirterek, il nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz ve Türk nüfus cüzdanını alıyorsunuz. Böylece bebeğiniz hem T.C. vatandaşı hem Amerikan vatandaşı oluyor.  Doğumdan bir ay sonra da Türkiye’deki adresinize Amerikan sosyal güvenlik numarası yollanıyor.

İngiltere’de doğum yapmak, İngiliz Vatandaşlığı için yeterli olmuyor. Ancak Kanada ve Avustralya en iyi alternatifler olarak karşımıza çıkıyor.

YORUM GÖNDER