Yürüyüş İçin Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir

Sağlık & Fitness

11550 yorum

Yürüyüş İçin Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir

Yürüyüş ayakkabısının özellikleri nasıl olmalıdır ? Yürüyüş yapmak için doğru ayakkabıyı seçmeniz için yazımızı mutlaka okuyun !

Yürüyüş yapmanın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini bilmeyen yoktur. Birçok hastalıktan korunmamızı sağlayan yürüyüş öncesinde de özen göstermeniz  gereken bazı kurallar söz konusudur. Bunların başında, öncelikle  bir hekim muayenesinden geçerek yaş grubunuza göre bir yürüyüş yapmanız gerektiğidir. Buradaki amaç; yaşınıza göre belirlenmiş hız ve kilometreye yönelik bir yürüyüş planlanmasıdır. Ayrıca,  yürüyüş yaparken doğru ayakkabı seçimine oldukça  dikkat etmelisiniz. O halde, yürüyüş ayakkabısını neden bu kadar önemli ve yürüyüş için doğru ayakkabı nasıl seçilir gibi sorulara yanıt verelim.

Yürüyüş Ayakkabısının Önemi

Yürüyüş ayakkabıları diğer ayakkabılara nazaran özel ayakkabılardır. Çünkü, yanlış ayakkabılarla yürüyüş yapmak ayaklarınıza fazladan yük bindirmenin yanı sıra bacaklarınızın sağlığını da olumsuz etkileyecektir. Aynı zamanda, sağlıklı bir yürüyüş yapmanın keyfini de kabusa çevirebilecektir. Dolayısıyla, yürüyüşü aktif kılan en önemli etken doğru bir yürüyüş ayakkabısıdır. Böylece yürüyüş konforlu olmakta ve yorulmadan da kalori yakmanız kaçınılmaz olacaktır.

Yürüyüş Ayakkabılarının Özellikleri Nasıl Olmalı

Yürüyüş sporundan verim alabilmenin en önemli yolu, doğru bir yürüyüş ayakkabısı edinmekle kazanılır. Özellikle, esnek yapıya sahip yürüyüş ayakkabılarıyla hem uzun adımlar atabiliriz hem de düzgün bir şekilde yürüyüş yapmış oluruz. Yürüyüşle bazı ortopedik rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle,  yürüyüş ayakkabısı seçimi oldukça önemli bir konudur ve bu konuda hassas davranılması gereken bazı noktalar vardır.

Bilhassa, yürüyüş ayakkabılarının arka topuk yüksekliğine son derece dikkat edilmeli ve topuk yüksekliklerinin 5-7 cm olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü, topuk kısmındaki esnemeyi hissetmek hem daha kolay adım atmanızı sağlayacak hem de daha seri  adımlar atmanızı gerçekleştirecektir.  Ayrıca, yürüyüş ayakkabısında kullanılan malzemenin yumuşak ve elastik olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda, yürüyüş ayakkabısının yuvarlak burunlu olması ve önlerinin geniş olması da ayak sağlığı için önemli bir özelliktir. Yürüyüş yaptığınız sırada ayakkabının içerisinde parmaklarınızın rahatça hareket etmesine yönelik bir ayakkabı satın almanızda fayda vardır. Böylece, sizi yormayan yürüyüşlerin yanı sıra daha fazla kalori de harcamanız mümkün olacaktır.

YORUM GÖNDER