Yüz ve Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık & Fitness

9900 yorum

Yüz ve Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer evde kendiniz yüz ve cilt bakımı yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken şeyler var. Cilt ve yüz bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler neledir ?

Yüz ve cilt bakımınızı evde kendiniz yapmak istiyorsunuz. O halde yapmanız gereken ilk şey cildinizin daima temiz ve nemli tutmaktır. Bunu sağlamanın en kolay yolu da cildinizi kurutmayan, içerisinde yumuşatıcı bulunan sabunla yıkamanız ve kaliteli bir nemlendirici ile nemlendirmeniz yeterli olacaktır. Cilt temizliğinizi düzenli ve sürekli olarak yapar, nemlendiricinizi ihmal etmeden kullanırsanız, evde kendiniz hazırlayıp kullanabileceğiniz doğal maskelerle, yüzünüzde oluşmaya başlayan kırışıklıkların etkisini azaltabilir, yüzünüzde oluşan siyah noktaları ve sivilceleri yok edebilir, yüzünüzün, cildinizin parlak, pürüzsüz ve canlı gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Cilt bakımında nelere dikkat edilmelidir.

Yüzümüzde ve cildimizde meydana gelen kırışıklıklar, cildimizin nem kaybı, kuruması ve yaşa bağlı olarak oluşur. Şayet düzenli olarak nemlendirici kullanmayı ihmal etmezseniz kırışıklık oluşumunu engelleyebilir ve geciktirebilirsiniz. Tabi sadece nemlendirici kullanmak tek başına yeterli gelmeyecektir. Ayrıca güneşten korunmak, güneşe çıktığınızda koruma faktörlü güneş kremleri kullanmak da yüzünüzde kırışık oluşumunu geciktirir. Yüzünüzdeki siyah nokta ve sivilceler, kirli hava, yüz temizliğinin ihmal edilmesi, aşırı yağlı ciltler sebebi ile oluşur. Bu nedenle cildinizi temizlemek ve nefes almasına yardım etmek çok önemlidir. Şayet cildinizi yağlı ise gece yatmadan ve sabah kalktıktan sonra mutlaka yüzünüzdeki bu yağı temizlemelisiniz.

Yüzünüzde oluşan siyah noktaları temizlemek için buhar kullanabilirsiniz. Bu işlem cildinizin gözeneklerini açar. Yüzünüze buhar işlemi için genişçe bir tencereye 3 – 4 parmak su koyun ve kaynatın. Başınızın üzerinden tencereyi de kaplayacak şekilde örtü kapatın ve yüzünüzü, buhara tutun. Yaklaşık 10-15 dakika bu işlemi yaptıktan sonra, cilt gözenekleriniz genişleyecektir. Yüzünüzdeki siyah noktaları, cildinizi fazla örselemeden sıkarak kurtulabilirsiniz. Siyah noktaları temizledikten sonra yüzünüzün toparlanması ve gözeneklerin kapanması ve kan dolaşımının hızlanması için, yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Güneş ve akneler yüzdeki bölgelerde renk değişimine sebep olabilir. Güneş ve akne lekelerinden kurtulmak için lazerli uygulamalardan faydalanabilirsiniz ama evinizde bulunan malzemelerle kendiniz cilt ağartıcı maskeler yaparak uygulayabilir ve bu lekelerden doğal yollarla kurtulabilir ya da etkilerini azaltabilirsiniz. Maske yapımında en çok kullanılan bitki limondur. Ayrıca çilek ve salatalık da cilt beyazlatmada en çok kullanılan bitkiler arasındadır.

Yalnız size bütün her şeyin üzerinde bir şey söylemem gerek. Bir kre beslenmenize özen göstermezseniz ne yaparsanız yapın cildinizde çevrenin ve yaşlanmanın etkilerini kesinlikle görürsünüz. Ayrıca sadece beslenme olarak bakmayın konuya. Sigara ve alkol, gece yaşamı da cildinizin erken yaşlanmasına ve çabuk kırışmasına neden olur. Bu nedenle cildinizin ve yüzünüzün parlak, canlı ve diri görünmesini istiyorsanız bu sigaradan, alkolden, düzensiz gece yaşamından, aşırı kahve tüketiminden, düzensiz beslenmeden uzak durmalısınız. Yaşlanmanın etkilerini azaltmak, cildinizin her daim taze, canlı ve parlak görünmesi için düzenli beslenme, güneşin zararlı ışınlarından korunma, düzenli yaşam ve yeterli uyku çok önemlidir. Ayrıca aşırı yağlı, baharatlı yiyeceklerden, hazır gıdalardan da uzak durmalısınız.

YORUM GÖNDER